Cargo pszczoły

Fot. PKP Cargo

Jaki może być wspólny mianownik między spółką PKP Cargo zajmującą się kolejowym transportem towarów a pszczołami, którym zawdzięczamy tak wiele? Ekologia jest słowem kluczowym. Na dachu głównej siedziby PKP Cargo w Warszawie pojawiły się ule, które mają podkreślać przywiązanie spółki do ekologii i troski o środowisko naturalne.


Dwa pierwsze ule na dachu biurowca Spółki to dopiero początek. Docelowo w pasiece PKP CARGO będzie więcej uli, w których będzie mieszkać i pracować kilkadziesiąt tysięcy pszczół. Ich codzienne życie będzie można śledzić na bieżąco dzięki kamerom umieszczonym na dachu biurowca pod linkiem pszczoły PKP CARGO.

– Nam, kolejarzom pszczelarstwo wbrew pozorom jest bardzo bliskie. Występuje wiele podobieństw, które łączy nas – PKP CARGO właśnie z pszczołami ,  To właśnie one w świecie zwierząt są prawdziwymi specjalistami od eko-transportu, którego przykładem może być bez wątpienia także działalność PKP CARGO – pierwszego w Polsce i czołowego w Unii Europejskiej kolejowego przewoźnika towarowego. Pszczoła symbolizuje pracowitość, troskliwość, porządek, doskonała organizacja, a właśnie takimi cechami w swojej codziennej pracy kieruje się nasza spółka i jej pracownicy. Symbolem akcji jest pszczoła Katarzyna, co ma imiennie nawiązywać do patronki kolejarzy – mówi Zenon Kozendra, członek Zarządu PKP CARGO. 

Niestety, pszczoły są zagrożonym gatunkiem. W Polsce wymierają w niepokojącym tempie. Według szacunków ekspertów co sekundę ginie aż ponad 100 pszczół. W niektórych regionach naszego kraju zimy nie przeżywa 30 proc. pszczelich rodzin. Trudno sobie wyobrazić, jakie mogą być tego skutki. Od pracy pszczół (zapylania) zależy produkcja prawie 3/4 żywności.

Jak kiedyś powiedział Albert Einstein: Gdyby pszczoła zniknęła z powierzchni planety, ludziom pozostałyby cztery lata życia. Bez pszczół nie ma zapylania, a więc też roślin, zwierząt i ludzi. Dlatego coraz więcej firm i instytucji aktywnie uczestniczy w odtwarzaniu pszczelej populacji. Na dachach warszawskich wieżowców jest już ponad 100 uli, a w każdym żyje około 10 tys. pszczół.

PKP CARGO z chęcią zaangażowała się w ten projekt. Spółka planuje działania edukacyjne, których celem jest zwiększenie świadomości ekologicznej, w tym znaczenia pszczół dla człowieka, ale także innych działań proekologicznych.

One comment

  1. There are some fascinating closing dates on this article but I don抰 know if I see all of them middle to heart. There’s some validity but I’ll take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want extra! Added to FeedBurner as well

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *