Kolej a sprawa rynku pracy

Fot. Koleje Śląskie

26 maja w siedzibie Kolei Śląskich odbyło się pierwsze spotkanie przewoźników kolejowych działających na Śląsku z przedstawicielami instytucji wspierających pracodawców. Celem spotkania była debata nad wspólnymi możliwościami kształcenia nowych kadr maszynistów i sposobami pozyskania środków finansowych na ten cel. 


W rozmowach wzięli udział przedstawiciele Kolei Śląskich, DB Cargo Polska SA, PKP Cargo SA, Kolei Czeskich, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Urzędu Transportu Kolejowego, Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz Funduszu Górnośląskiego SA.

Głównym tematem spotkania były „Perspektywy zabezpieczenia demograficznego grupy zawodowej maszynistów pojazdów trakcyjnych”. Zgodnie z danymi Urzędu Transportu Kolejowego w strukturze wieku maszynistów dominuje grupa w przedziale wiekowym 55-60 lat. Oznacza to, że za kilka lat około 2000 osób będzie odchodzić z czynnego rynku pracy w tym zawodzie.

W porównaniu z tymi danymi Koleje Śląskie są jeszcze kilka lat przed nadejściem takiego momentu, niemniej jednak już teraz warto zastanowić się nad zabezpieczeniem na przyszłość. Stąd inicjatywa przewoźnika,  by w szerszym gronie porozmawiać nad możliwymi rozwiązaniami.

– Jest to problem, który będzie dotyczył wszystkich przewoźników – zarówno pasażerskich, jak i towarowych. Przy braku reakcji może nam grozić wzajemne podbieranie maszynistów, a to nie jest przecież żadnym rozwiązaniem – tłumaczył prezes Kolei Śląskich Wojciech Dinges. – Stąd też pomysł, by zawczasu wspólnie podyskutować nad całą sytuacją, a także by zaprosić do tej rozmowy firmy z otoczenia biznesu”.

W trakcie rozmowy zostały poruszone m.in. takie kwestie jak specyfika branży kolejowej na Śląsku, proces szkolenia i warunki zatrudnienia maszynisty, możliwe źródła finansowania szkoleń dla maszynistów czy współpraca przewoźników kolejowych ze szkołami.

W KŚ nie tylko jednak dyskutuje się o przyszłości na rynku pracy. Warto poinformować, że w ubiegłym tygodniu przewoźnik zakończył kurs po którym siedmiu pracowników firmy, do tej pory konduktorów, dzięki przebytemu szkoleniu oraz pomyślnie zdanemu we wtorek egzaminowi uzyskali status kierownika pociągu. Aktualnie świeżo upieczeni kierownicy jeżdżą po naszym województwie w celu zapoznania szlaków. Za kilkanaście dni kierownicy, już w nowej roli, przejmą odpowiedzialność za prawidłowe i bezpieczne kursy rejsowych pociągów KŚ.

One comment

  1. Koleje Śląskie powinny bardziej czytać ze zrozumieniem CV ludzi zanim kogoś przyjmą. Zauważyłem, że niektórzy pracownicy chyba za przymusem przyszli na tą kolej, zero pojęcia, zero zainteresowania, tak tylko bo była praca . Ja rozumiem, że kondutor/kierownik/ maszynista wg.nowych przepisów może ukończyć jakąkolwiek szkołę, ale jednak wciąż uważam że na kolei na samym początku powinny pracować osoby zainteresowane koleją albo z wykształceniem kolejowym.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *