Kropla w morzu potrzeb

PKP S.A. ogłosiły przetarg na na wykonanie studium wykonalności dla projektów modernizacji dworców. W sumie chodzi o dwanaście zadań, grupujących określone linie kolejowe oraz obejmujących 122 lokalizacji w kraju. Z przykrością informujemy, że zmodernizowany zostanie tylko jeden dworzec kolejowy na terenie województwa śląskiego.


Przedmiotem usługi jest opracowanie studium wykonalności dla 12 projektów dworcowych, które stanowić będzie załącznik do wniosku o dofinansowanie projektów ze środków unijnych. Jak informuje PKP SA, szczegółowy rodzaj i zakres prac modernizacyjnych będzie wynikał z analiz wariantowych na etapie opracowania studium wykonalności, które będzie uwzględniało także zagospodarowanie terenu wokół dworców – w zakresie związanym z obsługą pasażerów.

Niestety spośród 122 dworców, wyłącznie jeden znajduje się na terenie województwa śląskiego. Do tego zaszczytnego grona, w którym nie znalazło się miejsca dla wielu będących potrzebnie dworców w naszym województwie, trafiła Częstochowa.

Termin składania ofert mija 27 czerwca. O wyborze zdecydują cena (40%), doświadczenie przedstawiciela wykonawcy – specjalisty ds. finansowo-ekonomicznych (30%) oraz tzw. kryterium jakości (30%).

Studium wykonalności ma zostać wykonane dla każdego zadań w ciągu 16 tygodni od dnia zawarcia umowy.

5 komentarzy

  1. Proponuję wysłać ten artykuł do wszystkich posłów województwa śląskiego, zarówno z PIS jak i z opozycji. Nasze województwo charakteryzuje się ogromną ilością dworców kolejowych, więc chyba należałoby lobbować za naszym województwem, zwłaszcza w tej kwestii.

  2. Zbierają na Dworzec Warszawa Wschodnia, o ile dobrze pamiętam. Wcale się nie dziwię, na jedne dworce przeznacza sie setki milionów złotych, stąd musi brakować na inne w skali kraju.

  3. W województwie śląskim jest inna metoda PKP SA na dworce kolejowe – doprowadzanie do ruiny, wyburzanie lub zmuszanie samorządów do ich przejęcia. W innych regionach Polski – dworce się remontuje i to nawet takie na których zatrzymują się po 2 pary pociągów jak Nowy Zagórz. Oczywiście, że powinniśmy zainteresować problemem śląskich posłów. Redakcja też mogłaby wysłać zapytanie czy na Śląsku nie ma żadnych potrzeb i wszystkie dworce są w idealnym stanie, że żaden nie znalazł się na liście. Ja tylko przypomnę, że dworce typu Chorzów Batory, Bytom, Mysłowice, Racibórz, Wodzisław, Mikołów, Leszczyny, Czechowice-Dziedzice, Dąbrowa Górnicza, DG Ząbkowice, Będzin, Sosnowiec Płd, Chałupki, Rydułtowy – nadają się do remontu od zaraz!!! Wszystkie leżą przy liniach po których jeździ sporo pociągów.

    1. Dzięki. Oczywiście wyślemy zapytanie ale najpierw popytamy kilka ważnych osób w naszym województwie co oni na to? Jeden dworzec na 122 w naszym kraju. Znów zostaliśmy potrktowani jak jakiś zaścianek

  4. Niestety w kwestii komunikacji zawsze będziemy zaściankiem. A czyja to jest wina: miast, marszałka, wojewody-rządu to już inna sprawa. Przyjeżdżając z Warszawy, Trójmiasta, Krakowa lub nawet Łodzi pod względem komunikacji miasta śląskie wyglądają jak slumsy Polski.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *