Gapowicz nie będzie miał lekko w MZK Jastrzębie

Władze MZK Jastrzębie zamierzają uszczelnić system kontroli biletów. Uniknięcie kary będzie trudniejsze a na nieuczciwych pasażerów będą czekać wysokie kary i koszty podjętej interwencji. MZK skutecznie chce walczyć z gapowiczami, a procedury działania wraz z wysokością kosztów, które będzie musiał pokryć pasażer bez biletu ma zapobiegać takim sytuacjom.


Od pewnego czasu do MZK Jastrzębie wpływają za pośrednictwem poczty elektronicznej lub portalu społecznościowego Facebook, żale pasażerów, którzy otrzymali wezwanie do zapłat mandatu wystawionego nawet kilka lat wcześniej. Pytają jak to jest możliwe, że muszą płacić mandat sprzed kilku lat. Kwoty mandatów niejednokrotnie przekraczają 300 zł, ponieważ od wysokości samego mandatu doliczane są ustawowe odsetki oraz koszty sądowe. Egzekucja należności może trwać długie lata. Gdy pasażer nie ureguluje należności Referat Windykacji MZK wysyła wezwanie o zapłatę, a następnie kieruje sprawę do sądu. Jeśli to nie pomaga egzekucję należności zleca się firmie zewnętrznej.

Aby takich sytuacje więcej nie miały miejsca, władze MZK chcą uszczelnić system kontroli tak, by unikanie kar było trudniejsze. Chodzi głównie o identyfikację danych osobowych gapowiczów. Kontrole utrudnia brak adresu w nowych dowodach osobistych. Władze MZK uznały, że w tej sytuacji kontrolerzy powinni częściej korzystać z pomocy policji, a kosztami obciążać nieuczciwych pasażerów. Dowóz gapowicza na komendę w celu ustalenia danych osobowych to koszt rzędu 360 zł. Takie wytyczne mają trafić do wszystkich 19 kontrolerów pracujących w autobusach.

Pierwszym krokiem w przypadku braku ważnego biletu jest wystawienie przez kontrolera mandatu. Gdy pasażer ureguluje należność do 7 dni od jego wystawienia uzyskuje 30% upust. Po tym terminie pasażer zobowiązany jest do uiszczenia opłaty w pełnej wysokości. W chwili obecnej opłata ta wynosi 120 zł, – za brak biletu, 96 zł – za brak dokumentu uprawniającego do ulgi oraz 48 zł za brak biletu za bagaż. Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać dzieci do 4 roku życia i osoby w wieku powyżej 70 lat.

4 komentarze

  1. Uważam że do końca nie jest OK bo ci co mają bilet, skasują go nie pojadą bo kontrolerzy ujawnili innego podróżnego bez biletu będzie zawożony na Policję a ci z właściwymi biletami wysiadają a to z jakiej racji ?.

  2. MZK to jedno wielkie chamstwo. Z kilku powodów. Najdroższe bilety w regionie, bez karty biletu za 1 przystanek płacisz 4,80 normalny, po 2 przesiadka unieważnia bilet a jeżeli właśnie będzie gapowicz dowożony do policji to ten co ma bilet jest stratny, po 3 kontrolerzy są bardzo bezczelni wobec pasażerów. Zasłaniają się regulaminem a szczerze mówiąc to ha zanim go pasażer przeczyta to 6 razy minie właściwy przystanek i nie wiem jak by to musiał zrobić ale przy regulaminie gdzie jest umiejscowiony zmieszczą się tylko max 3 osoby a gdzie reszta? następie, bilet elektroniczny to jeden wielki niewypał.

  3. System sprzedaży biletów, gdzie pasażer jest karany za kupowanie biletu papierowego (np. osoba spoza Jastrzębia) jest wg mnie głęboko niesprawiedliwy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *