Rozkład po korekcie już dostępny

Na stronach internetowych i w aplikacjach PKP PLK została już opublikowana wersja rozkładu jazdy pociągów obowiązująca od 11 czerwca bieżącego roku, czyli po drugiej korekcie w obowiązującym harmonogramie. 


Zerknęliśmy na to co się zmieni i co nas czeka szczególnie w temacie wyłączeń ruchu z racji planowanych remontów. Delikatnie rzecz ujmując trochę się będzie działo a w ślad za tym pójdą niekonwencjonalne rozwiązania w ruchu pasażerskim.

Najbardziej uciążliwy dla podróżnych będzie czas remontu torowiska pomiędzy Katowicami a Katowicami Ligotą na linii kolejowej nr 139. Bądźmy szczerzy – kiedyś to musiało nastąpić, bo ta część szlaku aż nie pasuje jakością w porównaniu z resztą tej linii. Część pociągów zostanie odwołana na tym dystansie, natomiast niektóre pojadą drogą okrężną przez Hajduki. Czas przejazdu z Ligoty do głównego katowickiego dworca wyniesie.. 30 minut. Od przewoźników taka sytuacja wymaga sporej gimnastyki logistycznej, a szczegóły całej operacji już niedługo przedstawią Koleje Śląskie w stosownym komunikacie.

W tym czasie mają również rozpocząć się prace na innym fragmencie linii 139, pomiędzy głównym bielskim dworcem a Wilkowicami Bystrą. Remontowane mają być tory na odcinku pomiędzy posterunkami odgałęźnymi Ochodza a Wisła Most. Także na szlaku między Raciborzem a Rybnikiem ma się coś dziać, więc trzeba będzie w tym okresie bardzo uważnie sprawdzać swoje połączenie. No i ten nieszczęsny remont w Wiśle, do którego w tym tygodniu jeszcze wrócimy.

Od 10 lipca do 10 sierpnia z ruchu wyłączona zostanie Centralna Magistrala Kolejowa. Spowoduje to wydłużenie przejazdu pociągów kwalifikowanych z Katowic do Warszawy do trzech godzin, a ilość kursów z naszego regionu do stolicy kraju drastycznie spadnie. Za to oprócz awizowanych przez nas zmian czyli ściągnięcia jednostki ED161 na obsługę IC Wysocki i urzeczywistnienia kursowania pociągów PKP Intercity do Zwardonia, to także cieszący się dużą popularnością pociąg Górnik z Bielska-Białej do Warszawy zyska status IC. Pozostaje jeszcze kwestia połączeń sezonowych, ale im poświęcimy osobny artykuł.

Dzisiaj tylko sygnalizujemy fakt opublikowania nowego rozkładu, natomiast o zmianach wynikających z prowadzonych prac będziemy Was informować później na bieżąco.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *