Szlaban na ryzyko w Dąbrowie Górniczej

Dzisiaj przed południem na przejeździe kolejowo-drogowym w Dąbrowie Górniczej doszło do zderzenia samochodu osobowego z lokomotywą. W zdarzeniu ucierpiał kierowca samochodu. Prowadzący został wyciągnięty przez służby ratownicze i przewieziony do szpitala. Prawdopodobną przyczyną wypadku było zlekceważenie znaku STOP znajdującego się przed przejazdem – Na szczęście była to tylko symulacja, ale takie niebezpieczne sytuacje są nam dobrze znane z przekazów medialnych.


PKP Polskie Linie Kolejowe przeprowadziły symulację wypadku auta z pociągiem na przejeździe w Dąbrowie Górniczej. Miała ona przestrzegać przed ryzykownym zachowaniem i pokazać jakie skutki może mieć brawura i lekceważenie znaków przed przejazdami kolejowo-drogowymi. Akcja ratownicza dosadnie pokazała ile potrzeba służb i zaangażowania aby uratować człowieka z zakleszczonego samochodu. Do przeprowadzenia symulacji wykorzystano niesamojezdny pług śnieżny 411S pchany przez lokomotywę spalinową SM31.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Jako pierwsza na miejsce zdarzenia przybyła Straż Ochrony Kolei i Policja zabezpieczając miejsce wypadku. Zaraz po nich pojawiła się Straż Pożarna, która dokonała oceny stanu poszkodowanego i udzieliła pierwszej pomocy, przygotowując jednocześnie samochód do wyciągnięcia kierowcy na zewnątrz. Chwilę później przyjechali ratownicy z Pogotowia Ratunkowego i razem ze strażakami wyciągnęli poszkodowanego z auta, przetransportowali go do karetki, którą zawieziony został do szpitala.

Symulacja zderzenia na przejeździe kolejowo-drogowym poprzedziła seminarium „Bezpieczny przejazd kolejowo-drogowy”, które zostało zorganizowane przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej m.in. z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. 98 procent zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych powodują nieostrożni kierowcy. Nie zatrzymują się przed znakiem „stop” lub ignorują czerwone światło. Objeżdżają zamknięte rogatki, wjeżdżają pod opadające zapory. By ograniczyć negatywne zachowania, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 2005 r prowadzą kampanię „Bezpieczny Przejazd”. To tysiące apeli o bezpieczeństwo, edukacja, nauka, szkolenia, seminaria, analiza wypadków samochodów z pociągiem. Adresatami działań są kierowcy, instruktorzy i piesi. Osoby w różnym wieku: dzieci, młodzież i dorośli.

– Kampania Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!” to apel do kierowców o właściwe zachowanie na przejazdach. To jedna z inicjatyw PKP Polskich Linii Kolejowych S.A dla zwiększania bezpieczeństwa na kolei. Konsekwentnie modernizujemy i budujemy bezkolizyjne skrzyżowania, wyposażamy przejazdy w rogatki i nowe urządzenia sygnalizacji, szkolimy dróżników. Dzięki inicjatywom PLK wzrasta poziom bezpieczeństwa na kolei. Chcemy, by kierowcy też mieli istotny udział w tym procesie – mówi Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *