Koniec oklejania folią

Na oknach i zewnętrznych drzwiach pociągów nie będzie wolno nic naklejać

Zakaz oklejania folią reklamową okien i drzwi zewnętrznych wagonów kolejowych – to jedna z ważniejszych zmian wprowadzonych w opublikowanym w ubiegłym tygodniu rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Rozporządzenie wchodzi w życie 11 czerwca 2017. Od tej daty nie będzie wolno używać folii na pojazdach.


Rozporządzenie zmienia dotychczas istniejące przepisy wprowadzając zakaz umieszczania na wagonach i pojazdach kolejowych dodatkowych napisów lub innych informacji reklamowych, w szczególności folii oklejającej szyby w oknach i drzwiach pojazdów. Wprowadzenie zakazu ma na celu zapewnienie pasażerom bezpieczeństwa i większego komfortu podróży.

Inicjatywę w tej sprawie podjął w październiku 2015 Urząd Transportu Kolejowego. We wniosku skierowanym do ówczesnego Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju wskazano niespójność istniejących wtedy przepisów dotyczących m.in. tramwajów. Regulacje dotyczące tych pojazdów zakazywały wprost zaklejania okien wyjść awaryjnych folią.

Zdaniem UTK oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej umieszczanie folii lub jakiegokolwiek innego tworzywa na oknach lub drzwiach zewnętrznych może sprowadzać realne zagrożenie dla zdrowia i życia podróżnych. Podczas akcji ratunkowej folia może utrudnić strażakom rozbicie szyb i dotarcie do poszkodowanych. Dodatkowo, obecność folii może utrudniać ekipie ratowniczej prowadzącej rozpoznanie, czy w wagonach nadal znajdują się pasażerowie.

Rozporządzenie zmienia też niektóre zasady oznaczeń wagonów pasażerskich. Przedstawiono w nim wzory tablic zewnętrznych oraz zasady używania tablic wewnętrznych oraz elektronicznych. Do tej sprawy zobowiązujemy się wrócić w najbliższym czasie

Pełny tekst Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 25 kwietnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia rejestru oraz sposobu oznakowania pojazdów kolejowych znajduje się tu.

2 komentarze

  1. „Pełny tekst Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 25 kwietnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia rejestru oraz sposobu oznakowania pojazdów kolejowych znajduje się tu.”
    Pozdrawiam redakcję, ale chciałem przeczytać to rozporządzenie i po zwrocie „znajduje się tu.” liczyłem na link do w/w…. A niestety znalazłem w tym miejscu pustkę… 🙁

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *