Helmut zwany Wawrzkiem

O modernizacji popularnego Helmuta, czyli wagonów Pt informowaliśmy Was na bieżąco. Pod koniec kwietnia, pierwszy wyremontowany tramwaj wyjechał na tory na linii nr 20 łączącej katowickie Szopienice z Chorzowem. Pojazd otrzymał także nowe imię – to już nie Helmut, a Wawrzek.


Po potwierdzeniu informacji, że Tramwaje Śląskie podejmą się modernizacji wysłużonego, aczkolwiek cieszącego się dużą popularnością wśród pasażerów wagonu, podobnie jak wszyscy zastanawiałem się, jak będzie wyglądał zmodernizowany Helmut. Ostateczna wersja ulepszonego wagonu Pt była niemałym zaskoczeniem.

Niezależnie od tego, czy to jak wygląda Wawrzek, nam się podoba czy też nie, nie sposób nie zauważyć, że tramwaj ten wyróżnia się spośród pozostałych. Jego wygląd zewnętrznych odbiega od tego, do czego wszyscy zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Wiedeńczyk, Pesa, Konstal czy Helmut to pojazdy, których przejazd nie wzbudzał już większego zainteresowania. Zupełnie inaczej jest w przypadku zmodernizowanego wagonu Ptb.

Wnętrze byłego już Helmuta, jest bardzo zbliżone do Moderusów Beta czy Alfa. Śmiem twierdzić, że pasażer, który nie interesuje się zbytnio tematyką tramwajową nie odróżniłby wnętrza tych pojazdów. Helmut, a raczej Wawrzek otrzymał nowe życie, która można odczuć podczas jazdy. W czwartek miałem przyjemność przejechać się zmodernizowanym wagonem Pt i muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczony. Tramwaj jeździ bardzo płynnie, a do tego, w wyniku modernizacji napędu, zyskał taki miły i charakterystyczny dźwięk, który dodaje temu pojazdowi uroku.

Podsumowując. W wyniku gruntownej modernizacji wagon zyskał m.in. niskopodłogową część środkową, nowy wygląd zewnętrzny i wystrój wnętrza, energooszczędny napęd, nowy system informacji pasażerskiej czy gniazda USB dostępne dla pasażerów. W Zakładzie Usługowo Remontowym Tramwajów Śląskich S.A. w Chorzowie trwa modernizacja kolejnego wagonu serii Pt.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *