Częstochowa chce kupić nowe tramwaje

Fot. MPK Częstochowa

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie ogłosiło przetarg na zakup i dostawę taboru tramwajowego na potrzeby publicznego transportu zbiorowego. Przedmiotem zamówienia jest dostawa 10 nowych tramwajów. Pięć kolejnych może trafić do Częstochowy w ramach prawa opcji. 


Oprócz tego co najważniejsze, czyli nowych pojazdów, Częstochowa otrzyma specjalistyczne wyposażenie obsługowe oraz dokumentację techniczną niezbędną do eksploatacji oraz napraw awaryjnych i powypadkowych tramwajów. Wyłoniony w ramach przetargu wykonawca zobowiązany będzie również do przeszkolenia pracowników MPK w zakresie przeglądów, napraw, obsługi technicznej i eksploatacji dostarczonych tramwajów oraz pojazdów wchodzących w skład specjalistycznego wyposażenia obsługowego.

Nowe tramwaje mają mieć długość od 28 do 32 metrów i od 3 do 5 członów, połączonych przegubami. Ich szerokość ma mieścić się w przedziale od 2,35 do 2,4 m. Na swój pokład muszą zabierać co najmniej 200 osób, zaś liczba miejsc pełnowymiarowych to minimum 54. Co warte podkreślenia, pojazdy będą klimatyzowane i wyposażone w nowoczesny system informacji pasażerskiej. Co najmniej 70% wagonu musi mieć niską podłogę, zaś część wysokopodłogowa nie może znajdować się wyżej niż 700 mm nad główką szyny.

Kryterium oceny ofert stanowić będą:

  • kryterium jakości, nazwa: wartość techniczna – 25%,
  • kryterium jakości, nazwa: termin dostawy pierwszego tramwaju – 5%,
  • cena – 70%

Nowych pojazdów może być w sumie 15, bowiem oprócz zamówienia podstawowego (10 sztuk), zawarto również zapis o możliwości skorzystania z prawa opcji, które pozwoli na domówienie pięciu kolejnych tramwajów.

Chętnych na dostawę taboru tramwajowego dla Częstochowy poznamy 30 czerwca, o godzinie 12:00.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *