Od czerwca krócej pociągiem do Zakopanego

Fot. Skanska

W poprzednim tygodniu dużo pisaliśmy o Kolejach Śląskich, Zakopanem i przede wszystkim o pierwszych przejazdach śląskiego przewoźnika w Tatry. Mimo, że dziś znów będzie pisać na temat transportu kolejowego w góry, to już nieco w trochę innej formie. A pisać jest o czym, bo od czerwca skrócić się czas przejazdu koleją w Tarty, choć akurat Giewont z nowego dobrodziejstwa korzystać nie będzie musiał.


Zgodnie z informacjami PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zawartymi w kolejnej korekcie rozkładu jazdy, która wejdzie w życie 11 czerwca, do Zakopanego dojechać będzie można bez konieczności zmiany czoła na stacji Sucha Beskidzka. Wszystko za sprawą łącznicy kolejowej i stacji Sucha Beskidzka Rynek.

Po zakończeniu wszystkich prac, pociągi jadące z Krakowa do Zakopanego, trasę do stolicy Tatr pokonają w czasie o kilkanaście minut krótszym. To sporo tym, bardziej, że w niedalekiej miejmy nadzieję przyszłości, powstanie również łącznica między przystankami Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki, która pozwoli „urwać” kolejnych naście minut.

Prace przy budowie łącznicy zakończyły się z końcem 2016 roku. W ramach zadania powstało nowe torowisko oraz przystanek kolejowy na wysokości placu targowego i ogródków działkowych. Na rzece Stryszawce zbudowano nowy most i nasypy wzmocnione murami oporowymi. Inwestycja objęła także montaż rozjazdów, urządzeń sterowania ruchem kolejowym i teletechnicznych. W centrum miasta powstał nowy przystanek – Sucha Beskidzka Zamek.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

* Fot. Skanska

2 komentarze

  1. No właśnie – Sucha Beskidzka Zamek, a nie Rynek – jak na początku artykułu. Pierwotnie, na etapie projektu, miała być taka nazwa stacji, ale ostatecznie nazwano ją Zamek. 😉

    1. Faktycznie, też mnie to zdziwiło, że tak oficjalnie tytułują to miejsce, bo jadąc Giewontem też widziałem jak byk Zamek. W rozkładzie od czerwca też jest Rynek. Tradycyjnie – jak już jest coś dalej niż 40 kilometrów od dużego miasta to stan wiedzy o własnym stanie posiadania gwałtownie spada. Pozdrawiamy

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *