Częstochowskie hybrydy wycofane z ruchu

Fot. janusz strzelczyk/Video Perfect YouTube

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Częstochowie podjęło decyzję o wycofaniu z ruchu ze względów bezpieczeństwa swoich hybrydowych autobusów marki Solbus. Decyzja jest pokłosiem zdarzenia, do którego doszło w ubiegły piątek, gdy spalił się jeden z tego typu pojazdów.


Do zdarzenia doszło w piątek 28 kwietnia 2017 roku. W godzinach popołudniowych na ulicy Legionów zapalił się autobus Solbus M18 HL Hybryda, obsługujący kurs linii nr 11. Poniżej prezentujemy oświadczenie MPK Częstochowa w sprawie zajścia.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. w Częstochowie informuje, że po incydencie z udziałem autobusu hybrydowego, do którego doszło 28 kwietnia 2017 roku zostały podjęte następujące działania przez odpowiednie służby i samo MPK:

  • po zakończeniu czynności na miejscu zdarzenia autobus został przetransportowany na teren zajezdni i zabezpieczony,
  • autobus został zbadany przez biegłego sądowego ds. pożarnictwa; odpowiednie czynności przeprowadziła także Policja,
  • zabezpieczone próbki trafiły do laboratorium, trwa wyjaśnianie przyczyn przez odpowiednie służby,
  • do momentu poznania przyczyny i pełnego wyjaśnienia sprawy autobusy hybrydowe zostały wycofane z ruchu ze względów bezpieczeństwa. To standardowa procedura w tego typu sytuacjach. Trudno powiedzieć ile potrwa wyjaśnianie całej sprawy i kiedy należy spodziewać się ewentualnego powrotu autobusów na trasy – termin wyjaśnienia przyczyn nie jest zależny od MPK.

Należy zaznaczyć, że zastosowana w autobusach hybrydowych technologia pozwoliła na uniknięcie efektu gwałtownego rozszczelnienia i zapobiegła groźnym konsekwencjom tego typu wydarzeń.

Jednocześnie należy przypomnieć, że do samozapłonów autobusów komunikacji publicznej o różnych napędach i technologiach dochodzi na terenie całej Polski kilka razy w roku. Niemniej MPK w Częstochowie we współpracy z odpowiednimi służbami zrobi bezwarunkowo wszystko, co będzie konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa pasażerom.

Z poważaniem
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie Sp. z o.o.

Do tematu wrócimy, gdy znanych będzie więcej szczegółów całego zdarzenia.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *