Pozostanie tylko mozaika

Fot. PKP SA

W Oświęcimiu ma powstać nowy budynek dworca, oparty na rozwiązaniach tzw. dworców systemowych. Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy prac planowane jest jeszcze w tym kwartale – poinformowali kilkanaście dni temu przedstawiciele PKP SA.


Początkowo kolej planowała zmodernizować istniejący, duży dworzec w Oświęcimiu. Jak jednak przekonują zarządcy, kubatura obiektu jest zbyt duża jak na obecne potrzeby pasażerów i kolei. Ostatecznie zdecydowano, że jego utrzymywanie w tej formie nie ma sensu.

– Inwestycja w Oświęcimiu zakłada wyburzenie obecnego budynku dworca i budowę mniejszego, bardziej dostosowanego do potrzeb podróżnych obiektu – mówi Aleksandra Grzelak z biura prasowego PKP S.A. Przed nim powstaną miejsca parkingowe.

W Oświęcimiu ma powstać parterowy dworzec wykorzystujący rozwiązania tzw. dworców systemowych. Obecnie dobiegają końca prace projektowe związane z inwestycją. Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy prac planowane jest jeszcze na ten kwartał bieżącego roku.

Mimo planowanych dużych zmian pewien, charakterystyczny element dzisiejszego dworca ma zostać jednak zachowany.

– Planowany jest również demontaż, zabezpieczenie i renowacja mozaiki znajdującej się na dworcu, która stanowić będzie fragment elewacji nowego obiektu – podkreśla  A. Grzelak.

Zapowiedź tej inwestycji to bardzo dobra informacja również dla pasażerów z naszego regionu.  Od kilku miesięcy, po wykonaniu remontu na fragmencie linii z Mysłowic do Oświęcimia znacznie podniosła się szybkość podróżowania na tym szlaku, co zaczyna mieć przełożenie na powolny wzrost frekwencji na linii S31 Kolei Śląskich. Inwestycja planowana przez PKP S.A. powinna przyczynić się do poprawienia jakości obsługi podróżnych, co zwiększy z pewnością atrakcyjność kolei w tym mieście.

4 komentarze

  1. Jak na linii S31 zmieni się rozkład jazdy i zacznie kursować więcej pociągów to, przełoży sie na maksymalny wzrost frekwencji. W godzinach kiedy tych pociągów nie ma, droga jest zakorkowana przez samochody, a ciasnych i niebezpiecznych busów od groma.

    1. Witamy. No oczywiście, że to zadanie dla KŚ ale każdy nowoczesny obiekt jest mile widziany…Dzięki za komentarz

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *