Pierwszy taki weekend pod Tatrami

Jutro o godzinie 7.18 z peronu I katowickiego dworca po raz pierwszy wyjedzie pociąg Kolei Śląskich do Zakopanego. To pierwszy taki kurs w historii naszego przewoźnika. Jeśli zainteresowanie pasażerów będzie na zadowalającym poziomie, to takich połączeń będzie w przyszłości więcej.


Nie, to nie będzie pierwszy oficjalny wyjazd do Małopolski, bo nasz przewoźnik codziennie obsługuje linię S31 Katowice – Oświęcim. Giewont, bo tak tymczasowo ochrzczono relację Katowice – Zakopane, to pierwszy typowo turystyczny pociąg KŚ w kierunku Tatr. Nasze elfy były już nawet nad morzem, ale w znacznie bliżej położonym Zakopanem jeszcze nie. Warto też wiedzieć, to połączenie (przynajmniej na początku) uruchomione na zasadach typowo komercyjnych. Czyli musi na siebie zarobić.

Fot. Przemek Szczapanek

Koleje Śląskie wystawiają na jutrzejszy kurs jednostkę EN71AKŚ. Spełnia ona warunki na zapewnienie wygody podróżnym w tej ponad czterogodzinnej trasie. Pierwotnie pociąg miał na odcinku Bielsko-Biała – Sucha Beskidzka jechać przez Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską, W związku jednak z faktem, że zaplanowane na ten okres prace remontowe na linii 139 pomiędzy Bielskiem a Wilkowicami się jeszcze nie rozpoczęły, Giewont pojedzie starą „ornakowską” trasą przez Żywiec.

Z tego co pytaliśmy wynika, że jutrzejszy przejazd cieszy się sporym zainteresowaniem podróżnych, choć tu informacja dla niezdecydowanych, wolne miejsca jeszcze są. Cena biletu w jedną stronę to 30 zł. Jeśli w dniu odjazdu pociągu ciągle będą dostępne miejsca, możliwe będzie kupno biletu również w pociągu, w cenie 20 zł. Taki bilet nie gwarantuje jednak miejsca siedzącego. Sami też się wybieramy, i przyznajmy, już teraz zżera nas ciekawość jak to wszystko wypadnie.

Następny taki przejazd odbędzie się w środę, 3 maja. Dla tych, którzy zaplanowali przejazd Giewontem akurat tego dnia prosimy o zwrócenie uwagi na rozkład jazdy, bo są istotne szczegóły różniące jutrzejszy kurs od środowego (o czym poniżej).

Pozostaje mieć nadzieję, że eksperyment pod tytułem „Łączymy Śląsk z Tatrami” przyjmie się wśród pasażerów i w przyszłości te połączenia uzyskają status regularnych kursów pomiędzy Katowicami i Zakopanem.

Poniżej rozkład rozkład jazdy pociągu Giewont na 29 kwietnia i 3 maja:

Fot. Koleje Śląskie

3 komentarze

  1. We Wtorek było jeszcze 20 miejsc wolnych na 29 w kierunku Zakopanego.

    Kupiłem bilety na 29 tam i spowrotem.
    Po zakończonej wycieczce chętnie napisze o frekwencji.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *