Szybciej pociągiem do Zakopanego w 2021?

Fot. Ezakopane

Kolejne inwestycje PKP PLK skrócą podróże z Krakowa do Zakopanego. Podróżni na 12 stacjach i przystankach między Chabówką a Zakopanem wygodniej wsiądą do pociągów. PLK przebudują m.in. 18 mostów. Zwiększy się bezpieczeństwo na 62 przejazdach kolejowo-drogowych. Projekt szacowany na 330 mln zł realizowany będzie ze środków budżetowych.


PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na prace na linii Chabówka – Zakopane (nr 99) wraz z budową łącznicy w Chabówce. Realizacja zadania skróci podróż między Chabówką a Zakopanem o około 30 minut.

Krótsza podróż, komfort na przystankach

W ramach zadania będzie nowy, dodatkowy przystanek w Chabówce. Przebudowane będą perony na 12 stacjach i przystankach. Mieszkańcy i turyści, w tym osoby o ograniczonych możliwościach mobilnych, zyskają lepszą obsługę na stacjach: Raba Wyżna, Sieniawa, Lasek, Szaflary, Biały Dunajec, Nowy Targ, Poronin, Zakopane. Poprawią się też warunki na przystankach: Chabówka, Rokiciny Podhalańskie, Pyzówka, Szaflary Wieś. Przebudowa kładki dla pieszych w Nowym Targu zapewni wygodniejsze i bezpieczniejsze dojście do pociągów.

Przez 18 przebudowanych mostów

Prace obejmą m.in. kompleksową wymianę ponad 44 km torów. Przebudowanych będzie 107 obiektów inżynieryjnych, m.in. 18 mostów i 5 wiaduktów kolejowych (Chabówka, Klikuszowa, Bańska Niżna, Zakopane). Poziom bezpieczeństwa i sprawność w ruchu kolejowym zwiększy modernizacja urządzeń sterowania. Bezpieczniej będzie na przejazdach kolejowo – drogowych – prace obejmą 62 skrzyżowania, w tym dodatkowe urządzenia zabezpieczające będą na 23 przejazdach (m.in. w Chabówce, Rokicinach Podhalańskich, Rabie Wyżnej, Sieniawie, Lasku, Nowym Targu, Szaflarach, Zakopanem).

Ponad godzinę krótsza podróż do Zakopanego

Zadanie PLK obejmuje także zaprojektowanie i wybudowanie łącznicy kolejowej w Chabówce. Takie rozwiązanie – łącznie z innymi projektami, skróci podróż z Krakowa do Zakopanego o 1 h 15 min. Czas przejazdu w relacji Kraków – Zakopane obecnie 3 h 30 min. planowany po pracach – około 2 h i 15 min.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują podpisać umowę (w trybie projektuj i buduj) na prace na odcinku Chabówka – Zakopane wraz z budową łącznicy w Chabówce jeszcze w 2017 r. Prace powinny się zakończyć w 2021 r. Finansowane będą ze środków budżetowych.

Inwestycja na odcinku Chabówka – Zakopane (linia nr 99), realizowana jest w ramach większego projektu o nazwie „ Prace na liniach do Zakopanego nr 97, 98 , 99, na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane” o wartości 950 mln zł. W styczniu ogłoszono przetarg za ponad 230 mln zł na zaprojektowanie i wykonanie prac na odcinku linii nr 97 Skawina – Sucha Beskidzka oraz na zaprojektowanie robót dla budowy łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Nie piszemy o tym przez przypadek, bo nazwa Zakopane w tym tygodniu pojawi się na łamach naszego portalu jeszcze wielokrotnie.

One comment

  1. bardzo się cieszę z powodu dbałości państwa (nas wszystkich) o sprawną komunikację Krakowa z Zakopanym
    to linia o absolutnie kluczowym znaczeniu międzynarodowym niezbędna dla dalszego pomyślnego rozwoju Polski.
    dziwię się natomiast wyrzucaniu w błoto pieniędzy na takie szlaki jak Częstochowa – Zawiercie, Czechowice-Dziedzice – Zebrzydowice czy poprawianie CMK i ciągu E20. serdecznie pozdrawiam z Bytomia!!!!!!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *