Dworzec tymczasowy – miejsce numer trzy

Kolejny tymczasowy dworzec autobusowy w Cieszynie

Pasażerów korzystających z komunikacji autobusowej w Cieszynie czeka kolejna zmiana miejsca przyjazdów i odjazdów w centrum miasta.  Tym razem obsługa kursów powiatowych i międzywojewódzkich przeniesiona zostanie z ulicy Chrobrego na ulicę Dojazdową. Pierwsze autobusy mają odjechać stamtąd 28 kwietnia.


Cała „gonitwa” związana jest z budową zintegrowanego centrum przesiadkowego na ulicy Hajduka. Zresztą, to nie budowa, a przebudowa całego układu drogowego w okolicy cieszyńskiego dworca kolejowego i od kilku lat również autobusowego. Stąd brak możliwości stworzenia w pobliżu miejsca odpraw i przyjęć autobusów i, co za tym idzie, kolejne próby poszukiwania rozwiązania zadowalającego zarówno pasażerów jak i mieszkańców miasta.

Wszystko ma skończyć się pod koniec roku, gdy centrum przesiadkowe przy Hajduka zostanie oddane do użytku. To definitywnie rozwiąże zaistniałe problemy. Na ulicę Chrobrego autobusy przeniosły się kilkanaście tygodni temu z placu byłego dworca PKS. Podobno właściciel mającej tam powstać galerii handlowej zaczął domagać się opuszczenia tego najbardziej autobusowego placu w mieście przez pojazdy i podróżnych, bo zamierza zacząć stawiać obiekt. Szkoda, że od kilku lat plac stał pusty i teraz w momencie gdy świetnie zaczął spełniać swoją awaryjną rolę, to autobusy zostały stamtąd wyrzucone.

Ulica Chrobrego było lokalizacją znalezioną i zorganizowaną naprędce i już od pierwszego dnia zaczęły się jawnie artykułowane pretensje mieszkańców tej ulicy w związku z zaistniałą sytuacją. Chodziło o to, że autobusy stały po kilka minut z włączonymi silnikami pod ich oknami a jak wiadomo zbyt duże stężenie spalin w pomieszczeniu zbyt zdrowe nie jest. Mimo wszystko wydawało się, że mimo takich uciążliwości uda się do końca listopada, gdy autobusy mają zacząć korzystać z nowego dworca dotrwać. Jednak presja mieszkańców rosła jednak z każdym dniem. Skończyło się aż na interwencji i ich pojawieniu się na sesji miejskich rajców. Miasto postanowiło nie zaogniać drażliwej sytuacji i do końca kwietnia znaleźć inne, trzecie już, miejsce na czas prac przy ulicy Hajduka.

Padło na ulicę Dojazdową, też w centrum miasta, ale zupełnie po jego drugiej stronie. Tym razem okoliczni mieszkańcy skarżyć się raczej nie będą, bo w pobliżu wybranej lokalizacji mieszkań jest niewiele. Na potrzeby kursowych autobusów zagospodarowany zostanie, a właściwie już po pewnej kosmetyce został, parking przy ulicy Dojazdowej. Nominalnie przyjmuje on autokary, przywożące turystów do Cieszyna. Tam też w pięknych okolicznościach przyrody (w pobliżu zamek i browar) pojazdy na turystów czekają aż ci skończą zwiedzanie. Także akurat tam pojawienie się autobusów nie będzie tak uciążliwe. Oczywiście, diametralnie zwiększy się ich ilość, bo do samego Bialska-Białej mamy z grodu nad Olzą aktualnie ponad 70 kursów dziennie.

Rozpoczynając kursy z ulicy Dojazdowej na pasażerów i kierowców mogą czyhać inne niedogodności, ale wstrzymamy się z ich publikacją, by nie siać defetyzmu. Mamy nadzieję, że nasze obawy nie będą uzasadnione. Poczekamy jak to rozwiązanie będzie funkcjonować w praktyce, co oczywiście już wkrótce Wam opiszemy.

2 komentarze

  1. A ciekawe jak sobie autobusy w takiej ilosci poradza z przejazdem kolejowym na Zamkowej zamykanym na wieeeeele minut….

    1. Nie muszą przejeżdżać przez przejazd, jadące w kierunku Bielska-Białej i Katowic mogę jechać ul. Michejdy.
      A nowe miejsce jak dla mnie lepsze, niż wcześniej, bliżej granicy. Dziwią mnie jednak takie przetasowania. Zwłaszcza pierwsze – jeśli po rozpoczęciu prac przenoszono autobusy na dawny dworzec, miasto chyba uzgodniło to z właścicielem? Czy … nie?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *