Samorządy i PKP PLK razem wybudują wiadukt

Fot. www.nto.pl

W województwie opolskim podpisano w ubiegłym tygodniu porozumienie na mocy którego PKP PLK S.A., samorząd województwa oraz gmina Gogolin, bo tam się akcja dzieje, wybudują wiadukt drogowy nad uczęszczaną linią kolejową Opole – Kędzierzyn-Koźle. Koszt budowy przeprawy szacuje się na 30 mln zł.


To jedna z kluczowych inwestycji kolejowych w Polsce. Linia będzie modernizowana, ale w planach remontowych PKP PLK nie było wiaduktu nad torami w Gogolinie. Biorąc pod uwagę znaczenie drogi wojewódzkiej 409 i jej skomunikowanie z autostradą A4, samorząd województwa gotowy jest do współpracy przy jego budowie – zadeklarował Szymon Ogłaza, członek zarządu UMWO .

Inwestycja ma na celu odblokowanie centrum miasta i zwiększyć jakość życia mieszkańców. Przejazd kolejowy w Gogolinie zaliczany jest do najbardziej eksploatowanych w województwie opolskim. Za sprawą przejeżdżających tędy około 30 tysięcy pociągów rocznie, przejazd jest zamknięty przez, średnio, osiem godzin dziennie. Budowa wiaduktu będzie elementem modernizacji trasy kolejowej Opole-Kędzierzyn-Koźle, której zakończenie jest planowane na 2023 rok. Nowy szlak nad linią kolejową powstanie kilkaset metrów dalej od istniejącego przejazdu.

Budowa bezkolizyjnego skrzyżowania drogi samochodowej z linią kolejową to także tysiące ton zaoszczędzonego paliwa i skorelowanie ruchu drogowego i kolejowego przy tworzonym w mieście centrum przesiadkowym – podkreślił natomiast Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *