Uczniowie od września za darmo w stolicy

Fot. ZTM Warszawa

Od września uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych w Warszawie będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Taką decyzję podjęli jednomyślnie w ubiegłym tygodniu stołeczni radni. Według przygotowanej kalkulacji, prawo do darmowych przejazdów może uzyskać nawet około 150 tysięcy uczniów.


Za darmo komunikacją miejską będą mogli podróżować uczniowie, którzy mieszkają i uczą się w Warszawie lub poza stolicą. Uprawnienie ma przysługiwać również uczniom, którzy uczą się w stolicy, choć w niej nie mieszkają. Prawo do darmowych przejazdów uzyskają zarówno uczniowie publicznych, jak i niepublicznych szkół. Według danych ratusza, od września taki przywilej może uzyskać około 150 tysięcy uczniów.

Według szacunków, program darmowych przejazdów dla uczniów będzie kosztował miasto około 12 mln zł. To jednak tylko wstępne kalkulacje, niemniej już teraz władze miasta zapowiedziały, że jeśli idea się sprawdzi, darmowe przejazdy komunikacją miejską, zostaną rozszerzone również na licealistów.

System ma działać na zasadzie takiej, że w każdej szkole w najbliższych dniach zbierane będą od rodziców zainteresowanych przydzieleniem dziecku uprawnień do darmowych przejazdów, specjalne wnioski wraz ze zdjęciem dziecka. W kolejnym etapie poszczególne placówki mają do 19 kwietnia wysłać wszystkie zebrane wnioski do Zarządu Transportu Miejskiego, który do 20 czerwca prześle gotowe karty z powrotem do szkół, tak by od nowego roku szkolnego uczniowie mogli korzystać z miejskiej komunikacji za darmo.

 

 

3 komentarze

  1. …a potem jak skończą im się „darmowe” przejazdy i trzeba będzie kupić pierwsze w życiu bilety, to będą marudzić że za drogo i kupią sobie samochody. No dobra, może nie w Warszawie. Ale wszędzie indziej to czysty populizm, bardzo szkodliwy dla transportu zbiorowego ogółem.

  2. Zgadzam się; gdy przyjdzie czas płacenia bardzo prędko się zniechęcą. Jakaś socjalistyczna patologia rządzi w tej Warszawie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *