Nowe Solarisy już wożą pasażerów

Fot. MPK Częstochowa

W obecności m.in Krzysztofa Matyjaszczyka, Prezydenta Miasta Częstochowy  i jego zastępców oraz Prezesa MPK, Romana Bolczyka, przedstawicieli producenta – firmy Solaris Bus&Coach a także radnych miejskich i wojewódzkich, wczoraj zostało przekazanych mieszkańcom miasta 40 nowoczesnych autobusów marki Solaris. Bogato wyposażone, egologiczne, ciche i klimatyzowane pojazdy o napędzie diesla wyjechały tuż po uroczystości na swoje pierwsze trasy po Częstochowie.


Podczas uroczytości, prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk podkreślał, że Częstochowa jest pierwszym miastem, które na taką skalę rozwinęło komunikację miejską. W innych dopiero ogłaszane są przetargi. Prezydent zadeklarował również, że Częstochowa chce wyremontować torowiska, zakupić nowe tramwaje i budować nową linię tramwajową na Parkitkę.

Komunikacja publiczna w Częstochowie staje się coraz bardziej przyjazna pasażerom. Wraz z tym zakupem, nasza miejska flota staje się już na tyle nowoczesna, że jej najstarszy autobus będzie miał zaledwie dziesięć lat – powiedział podczas prezentacji solarisów prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Autobusy są wyposażone w silniki diesla spełniające rygorystyczne normy emisji Euro 6. Oprócz nowoczesnego designu, każdy z 12-metrowych pojazdów posiada szereg udogodnień poprawiających komfort i bezpieczeństwo pasażerów. Są to m.in. klimatyzacja, bezprzewodowy internet, ładowarki USB, biletomaty, nowoczesne kasowniki, rozbudowany system monitoringu wewnętrznego i zewnętrznego oraz informacji dla pasażerów (m.in. dodatkowe oznakowanie kierunku podróży i trasy).

Te autobusy są przede wszystkim trwałe, komfortowe i tanie w eksploatacji. Na dodatek mają silniki, które filtrują spaliny, dzięki czemu nie zatruwają środowiska – podkreślił Wiesław Cieśla reprezentujący spółkę Solaris Bus & Coach.

Autobusy zostały zakupione za ponad 45 mln zł, z czego 85% stanowi dofinansowanie ze środków UE. Nowe pojazdy będzie można spotkać na wszystkich liniach obsługiwanych przez MPK Częstochowa.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *