KŚ: Chcemy wozić ludzi na Pogorię

Wczoraj informowaliśmy o tym, że PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozstrzygnęły przetarg na naprawę powierzchni peronowej wraz z zabudową małej architektury oraz dostosowanie dróg dojścia do przystanku osobowego Dąbrowa Górnicza Pogoria. Na powoli zapomnianych już peronach znów będą pojawiać się pasażerowie, a wszystko za sprawą inicjatywy Kolei Śląskich.


Jak powiedzieli nam wczoraj przedstawiciele PKP PLK S.A., zarządca infrastruktury zlecił remont peronów na przystanku Pogoria w Dąbrowie Górniczej, ponieważ Koleje Śląskie wyraziły zainteresowanie uruchomieniem na okres wakacyjny pociągów pasażerskich obsługujących przystanek kolejowy przy dąbrowskich zbiornikach.

Chcielibyśmy, aby podczas wakacji nasze pociągi zatrzymywały się na przystanku Pogoria w Dąbrowie Górniczej. Dzięki temu nasi podróżni mogliby latem wygodnie dojechać do kąpieliska i z niego wrócić. Wystąpiliśmy z inicjatywą do PKP PLK. Przesłaliśmy do zarządcy infrastruktury wniosek o przystosowanie krawędzi peronowej tak, aby nasze pociągi mogły się tam zatrzymywać – powiedział nam Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy spółki Koleje Śląskie.

Pomysł śląskiego przewoźnika oceniamy jako bardzo dobry. Dojazd na Pogorię do najłatwiejszych nie należy, niezależnie czy jedzie się autobusem czy samochodem – wówczas częstym problemem jest miejsce parkingowe. Sukces tego przedsięwzięcia zależeć będzie jednak od kształtu oferty.

Obecnie nie wiemy jeszcze, ile pociągów mogłoby mieć ewentualny postój w pobliżu Pogorii – będzie to zależeć od ukształtowania rozkładu jazdy po czerwcowej korekcie – dodał Michał Wawrzaszek.

5 komentarzy

  1. Rzeczywiście, parkowanie w sezonie przy Pogorii I to nie lada wyczyn. Do tego trzeba pilnować dokumentów samochodu na plaży. Pytanie tylko jak rozreklamować możliwość dojazdu pociągiem na Pogorię — no bo skąd mieszkańcy Katowic mają o tym wiedzieć (w sezonie na Pogorii jest gros samochodów z rejestracjami SK, SH zaparkowanych przy Żeglarskiej).

    Swoją drogą, bardziej popularna jest Pogoria III przy której znajdował się nigdyś przystanek Dąbrowa Górnicza Piekło. Ciekawe czy kiedyś czy kiedyś na linię 183 ma szansę wrócić ruch pasażerski?

  2. To jest interesująca inicjatywa przewoźnika. Liczę, że w przyszłości spróbuje pójść dalej i we współpracy z samorządami zaproponuje PLK lokalizację nowych przystanków w miejscach gdzie można powstały tzw. generatory ruchu pasażerskiego.

  3. EN57 Wielkie uznanie dla konstruktorów i wykonawców tego pojazdu szynowego. A ,,elfy” do poprafki przerost formy nad treścią skorupa nowa, ale nie praktycza.

  4. Samego mnie dziesiątki razy pytali podróżni dlaczego nie zatrzymuje się tu pociąg, kiedy ewentualnie w przyszłość można się tego spodziewać itd. Sam się zastanawiałem dlaczego takiego potencjału nie wykorzystują i oczywiście to PKP PLK zaniedbała ten przystanek autobusowy kolej lokalna zbierała krytykę.

  5. Ps. Przepraszam za błąd w tekście ” przystanek autobusowy ” wkradł się z opcji automatycznej podpowiedzi przy pisaniu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *