Beskidzka Kolej Marzeń

To, co dzisiaj chcemy zaprezentować nie istnieje i być może (jest to wielce prawdopodobnie) istnieć nie będzie. Jednak świadomość tego, że mogłoby być i nawet to „mogłoby być” zostało kilka razy powiedziane, nie powstrzymała nas przed przygotowaniem takiej propozycji.


Mówimy tutaj o planach utworzenia kolei miejskiej, czyli szybkich połączeń nie tylko dzielnic samego Bielska-Białej, ale i okolicznych miejscowości, z wykorzystaniem wszystkich linii kolejowych przebiegających przez to miasto. Pod uwagę zostały wzięte następujące linie kolejowe: 117, 139 i 190. Pomysł jest jak najbardziej trafiony, bo może oprócz fragmentu szlaku do Kalwarii Zebrzydowskiej (za stacją Bielsko-Biała Wschód do granic miasta), wszystkie pozostałe tory kolejowe w tym mieście przebiegają przez silnie uprzemysłowione i, co równie ważne, mocno zamieszkane tereny.

Przede wszystkim informujemy, że nie jesteśmy właścicielami praw autorskich do tego pomysłu, bo wstępny projekt miejskiej kolei w Bielsku (pod nazwą SKM) od dobrych kilkunastu lat krąży po tamtejszym magistracie. Jest bardzo często wyciągany z szuflady i prezentowany przy okazji rozmów o roli tego środka transportu w tym mieście. I potem do tej szuflady wraca. Naszym zdaniem, czas tym projektem rzucić zdecydowanie na stół…

Chcemy zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Wiemy, że ta propozycja w kontakcie z rzeczywistością oscyluje obecnie gdzieś pomiędzy Marsem a Mleczną Drogą, jednak nie jest powiedziane, że w przypadku ziszczenia się tych pragnień, uruchomienie tych połączeń może przecież nastąpić w choćby w formie cząstkowej w stosunku do tego, co przygotowaliśmy.

Już za kilkanaście miesięcy, wszystko na to wskazuje, swoją kolej miejską będą miały Rybnik i Wodzisław Śląski. Uważamy, że Bielsko-Biała w niczym nie jest gorsza od tych miast i też takie coś (my nazwaliśmy to „Beskidzka Kolej Miejska”) mogłaby mieć. Musi tylko zechcieć. Tylko naprawdę. Zwróćcie także uwagę na taki przystanek jak Bielsko-Biała Teatr. W ciągu kilku najbliższych tygodni powinniśmy podać Wam więcej szczegółów w czym rzecz.

Zobaczcie, jak piękny świat mogłaby stworzyć kolej w Bielsku-Białej – Rozkład jazdy Beskidziej Kolei Miejskiej

7 komentarzy

  1. Na Śląsku uruchomienie kolei miejskiej planują tez Gliwice, ale to akurat perspektywa kilku lat.

  2. Potwierdzam, bardzo dobry tekst.
    Oby ta idea trafiła pod strzechy U.M. Bielsko-Biała oraz Starostwa i gmin powiatu bielskiego.

  3. Projekt oczywiście interesujący, chociaż wymagający dopracowania. Przede wszystkim moim zdaniem powinno się uruchomić linię łączącą Jaworze Jasienicę z Wilkowicami Bystra. Do tego komunikacja dowozowa do stacji – nie każdy mieszka przy torach.
    A co do uderzenia projektem, to najlepiej w głowę obecnych urzędasów, którzy w żaden sposób nie myślą o komunikacji publicznej. Konserwacja stanu obecnego – to najwyższy poziom, na który potrafią się wspiąć.

    1. Przecież w projekcie zaprezentowanym przez SIT jest linia lącząca Jaworze Jasienicę z Wilkowicami przez Bielsko, kursująca naprzemiennie z linią z Wapienicy przez Bielsko do Kóz

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *