Pięć dni normalności na LK 169

Piątek jest ostatnim dniem kursowania, drogą objazdową przez Orzesze Miasto i Łaziska Średnie (linią kolejową nr 169), pociągów linii S7 i S71. Musieliśmy na własnej skórze sprawdzić tę trasę i spróbować sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nie kursują tutaj pociągi w regularnym ruchu pasażerskim?


Naszą podróż zaczęliśmy dosyć późno, ponieważ pociągiem relacji RACIBÓRZ (10:49) – KATOWICE (12:43), jednak ruch który zobaczyliśmy na czasowo wykorzystanych przystankach przerósł nasze oczekiwania. Od Pani Kierownik Pociągu usłyszeliśmy, że tzw. szkolne połączenia generują duży ruch młodzieży uczącej się, korzystającej (niestety) z tymczasowych przystanków Orzesze Miasto i Łaziska Średnie w kierunku Tychów i Rybnika.

Przystanek Łaziska Średnie

W Łaziskach Średnich od kierunku Rybnika wysiadła kobieta z dzieckiem, która mieszkała w bezpośrednim sąsiedztwie przystanku. Gdyby miała taką możliwość korzystałaby regularnie z połączeń kolejowych. Na tym samym przystanku rodzic z dzieckiem na rękach przyszedł specjalnie, aby pokazać pociąg – niestety trafił na EN57. Warto również wspomnieć o przystanku Orzesze Miasto, który znajduje się ledwie 200 metrów od ścisłego centrum tej miejscowości. Aktualnie, żeby skorzystać z połączenia kolejowego mieszkaniec miasta, musi pofatygować się albo na stację Orzesze Jaśkowice (2,5 km w linii prostej), albo Orzesze (1,3 km w linii prostej) od tego miejsca.

Orzesze Miasto

W sumie przejechaliśmy tam i z powrotem czterema połączeniami i za każdym razem czy to na przystanku Orzesze Miasto, czy Łaziska Średnie ktoś wchodził albo wychodził z pociągu. Linia 169 przechodzi praktycznie przez centrum Orzesza i mija Łaziska Górne od strony południowej. Po drodze mija również wiele zakładów, między innymi Hutę i Elektrownię Łaziska. Pociągi praktycznie na całej długości odcinka Orzesze Jaśkowice – Tychy „śmigały” z prędkością 100 km/h. Spokojnie można opisując uczucia przytoczyć hasło „Radość z jazdy”, którym promuje się pewna niemiecka marka samochodu.

W dzisiejszym artykule nie kierujemy do nikogo żadnego pytania, bo tutaj chcemy Wam opisać to, co zobaczyliśmy. Pytania jednak padną i to już niebawem, bo na pewno będziemy uparcie wracać do tej linii i sprawy jej pominięcia przy organizacji regularnych połączeń pasażerskich.

7 komentarzy

 1. Można zaproponować wariant taki żeby pociągi lini S71 jeżdziły przez Tychy a S7 przez Mikołów

  1. Jasne że można. Tylko boję się o odbiorców. Pytaliśmy już o LK 169 x razy. Na razie nie ma tenatu. Ale próbować i ciągle pytać nie zaszkodzi. Kiedyś ktoś w końcu się odezwie

 2. 2 kwietna wybieram się z Tarnowskich Gor do Żywca na półmaraton. Mam nadzieję że nie trafie na wątpliwa przyjemność przejezdu EN57!
  Wybrałem Eko bilet Koleji śląskich, Serdecznie Polecam

 3. Witam nie było pewności że pociągi będą się zatrzymywać w Łaziskach Średnich i mało było to nagłośnione dlatego była mała frekwencja pasażerów którzy by mogli skorzystać z tych połączeń .Ja sama nie byłam pewna a mogła bym bo mam rodz w Leszczynach a trudno jest mi do Łazisk Górnych dojechać

  1. Pani Bogumiło, choć nie było to nagłośnione to jednak zarządca infrastruktury staną naprawdę na wysokości zadania. Na przystankach Orzesze Miasto i Łaziska Średnie postawili nowe tablice informacyjne z rozkładem jazdy. Na wszystkich swoich zarządzanych stronach była odpowiednia informacja. Prawdą jednak jest fakt, że media nie bardzo zainteresowały się tym wydarzeniem.

  2. Z naszych wojaży wynika, że frekwencja była ok. Oczywiście jak na taką partyzantkę. A może, oprócz nas, nikt tego nie nagłośnił bo byłoby znaczne więcej ludzi. I wtedy dopiero byłby problem. Pozdrawiamy

 4. Jechałem pociągiem dzisiaj i dwie osoby kupowały bilet do Tychów, jedna z Jaśkowic, druga z Orzesza M. Chyba wydano im przez Piotrowice bo w systemie relacji Jaśkowice-Tychy nie ma? Przy okazji kilka osób mówiło konduktorce, że pociągi powinny wrócić na tę trasę. A ta do nich „piszcie pisma” do Urzędu Marszałkowskiego i Kolei Śląskich – może przywrócą. Linia Jaśkowice-Tychy ma duży potencjał i dobry przebieg.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *