EC/IC/Ex/TLK Cracovia w końcu dotrze do celu

Fot. Katarzyna Przypadło

Za dwa tygodnie, po raz pierwszy do Krakowa Głównego dotrze z Pragi pociąg kategorii najprawdopodobniej IC, o swojskiej nazwie –  Cracovia. Co ciekawe, PKP Intercity wraz z przewoźnikiem Česke Drahy nie uruchamiają w tym celu specjalnie nowego połączenia. Będzie to przedłużenie funkcjonującego już w bieżącym rozkładzie kursu pomiędzy Pragą a Boguminem.


Pierwszy raz skład ten dotrze do stolicy Małopolski 13 kwietnia o godzinie 18.05. Według zapowiedzi będzie złożony z czeskich wagonów, o jakości i wyposażeniu znanych u nas z takich relacji jak Comenius czy Porta Moravica. Według informacji czeskiego przewoźnika, przynajmniej na początku, pociąg będzie złożony z trzech wagonów –  dwóch klasy 2 i jednego klasy 1 i 2. Tak będzie to wyglądało na odcinku Bogumin – Kraków Główny, natomiast z Bogumina do Pragi i odwrotnie „międzynarodowe” zestawienie zostanie wzmocnione dwoma lub trzema wagonami klasy 2.

Nie będzie to pociąg klasy EC. Na „polskim” odcinku Kraków Główny – Zebrzydowice pojedzie najprawdopodobniej jako IC, natomiast w Czechach Cracovia została zaszeregowana do kategorii Ex. W aplikacji PKP PLK – Rozkład Kolejowy relacja to oznaczona jest jako (uwaga!) EC/IC/TLK. Więc trudno tak naprawdę orzec jak to będzie kategoria. Z tego co nam udało się ustalić będzie to najprawdopodobniej IC. Warto wspomnieć, że relacja pt. Cracovia funkcjonuje już od początku obowiązywania tegorocznego rozkładu jazdy. Jeszcze przez dwa tygodnie pociąg kursuje wyłącznie na trasie Bogumin – Praga.

Jak już było wyżej, Cracovia ma meldować się w na stacji Kraków Główny każdego dnia o godz. 18.05. Do stolicy Czech odjazd wyznaczono na 10.20. W naszym regionie podróżni będą mogli skorzystać z tego pociągu w obu kierunkach na stacjach Czechowice-Dziedzice i Zebrzydowice. Do Pragi będziemy odjeżdżać odpowiednio o 12.44 i 13:13, natomiast pod Wawel z Zebrzydowic pojedziemy o 14.47, a z Czechowic-Dziedzic o 15.19. Do Pragi pociąg będzie dojeżdżał o 17.39, a z powrotem do Krakowa wyjeżdżał będzie każdego dnia o godzinie 10.22.

W dniach 13 kwietnia – 1 października pociąg będzie kursował codziennie.

4 komentarze

  1. No i można też skorzystać z tego pociągu z Brzeszcz, nie należy o tym zapominać:) Z Brzeszcz dojedziesz do Pragi czy Krakowa, ale do sąsiednich Dankowic nie ma już czym…

  2. To jest po polskiej stronie tlk115 Cracovia (po czeskiej ex115) z pragi wyjazd o10:22 w Bohuminie jest ok 13:52 odjazd do Zebrzydowic okolo 14:29 a w Krakowie okolo 18:05

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *