W Ostrawie biletu u kierowcy brak

Fot. Dopravni Podnik Ostrava

Od najbliższej soboty nie będzie już możliwości zakupu biletów papierowych u kierowców ostrawskiego przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej. Powodem jest coraz rzadsze korzystanie z tej formy zakupu przez podróżnych, w związku z dynamicznym rozwojem systemów elektronicznej dystrybucji.


Średnia sprzedaż biletów przez jednego kierowcę spadła po wprowadzeniu elektronicznego sposobu dystrybucji biletów aż o 94%. Przyznajemy, że sprzedaż prowadzona przez kierowcę czasami powodowała też opóźnienie kursów i to również wpłynęło na naszą decyzję o wycofaniu tej formy możliwości zakupu biletu  – powiedział Daniel Morys, dyrektor przedsiębiorstwa transportowego (Dopravní podnik Ostrava a.s.) w Ostrawie.

Spadek ilości biletów sprzedawanych przez kierowców związany jest w Ostrawie ze stopniowym wprowadzaniem nowych nowoczesnych metod sprzedaży. Po raz pierwszy zjawisko to zauważono po wprowadzeniu możliwości zakupu biletów przez SMS w roku 2009. Jednak dopiero wprowadzenie elektronicznej obsługi taryf ODIS w 2015 roku, a przede wszystkim, akceptacja zakupu biletów za pomocą kart bankomatowych czy kredytowych od połowy roku 2016, sprawiły, że sprzedaż biletów u kierowców czy motorniczych drastycznie spadła.

Ważne było też wprowadzenie możliwości bezpłatnego przejazdu dla pasażerów w wieku 65 lat i powyżej. Od tego czasu zainteresowanie zakupem biletów w dodatkowej sprzedaży u kierowcy jest tak niskie, że koszty jej prowadzenia znacznie przewyższają powstałe korzyści.

– Wszystko za najnowszych form szybkiego zakupu biletów za pośrednictwem kart kredytowych, czy innych form elektronicznych, jest również zapewnienie ciągłości ruchu autobusów czy tramwajów. Nowoczesne sposoby płatności się sprawdzają i jesteśmy z nich bardzo zadowoleni – dodaje D. Morys.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *