Ambitne plany katowickiego lotniska

Fot. Pyrzowice Airport

Rekordowy pod względem przewozów pasażerskich ubiegły rok dla Katowice Airport ma być tylko punktem wyjścia dla jeszcze lepszych rezultatów w roku 2017. Pyrzowickie lotnisko chce być w naszym kraju wiodącym punktem obsługi lotów czarterowych. Nie znaczy to jednak w żaden sposób, że nie rozwija się siatka połączeń regularnych. Widać to już w obowiązującym od wczoraj letnim rozkładzie lotów.


W roku 2016, o czym informowaliśmy swego czasu, przez katowickie lotnisko przewinęło się ponad 3,2 mln podróżnych, z tego ponad 2,1 mln to pasażerowie połączeń rozkładowych a blisko 1,1 mln to klienci lotów czarterowych. Bieżący rok ma być jeszcze lepszy. Katowice Airport planuje obsłużyć rekordowe ok. 3,6 mln pasażerów, osiągając najlepsze w historii wyniki zarówno w segmencie ruchu regularnego i czarterowego. Stąd warto naszym zdaniem napisać kilka słów o tym, jak włodarze lotniska chcą te ambitne plany zrealizować.

W tym roku Katowice Airport ma otworzyć łącznie 10 nowych połączeń, a wprowadzenie letniego rozkładu było przyczynkiem do wprowadzenia siedmiu z nich. Za nami już inauguracja kursowych lotów na Maltę i Islandię, do Lizbony i do Katanii na Sycylii. Jako kolejne na swój debiut czekają rejsy do Hamburga, do Amsterdamu (tutaj zadebiutuje holenderska linia lotnicza Transavia). Ostatnią nowinką mają być wakacyjne loty do chorwackiego Splitu.

Jeśli chodzi o loty rejsowe, to do wyboru mamy 48 połączeń do 21 państw. Z czego najwięcej, bo aż osiem, to loty do Włoch, siedem do Wielkiej Brytanii, cztery do Niemiec i Grecji, po trzy do Norwegii, Holandii i Hiszpanii.

Oferta czarterowa obejmie w tym sezonie 55 kierunków, dających możliwość dotarcia do 59 miejsc w 18 państwach w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Afryce. Tutaj zdecydowanie najbogatsza oferta dotyczy Grecji – z Pyrzowic będą realizowane loty na 18 lotnisk, w Hiszpanii do wyboru będzie 12 miejsc. To właśnie ta część połączeń ma jeszcze bardziej poprawić bardzo dobre wyniki Katowice Airport w bieżącym roku. Mają one sprawić, że Pyrzowice staną się wiodącym w Polsce miejscem obsługi lotów czarterowych.

Łącznie, w letnim rozkładzie lotów z Pyrzowic istnieje możliwość skorzystania ze 103 połączeń rejsowych i czarterowych na 94 lotniska do 31 państw. I tutaj dochodzimy do tego, co nasz portal interesuje najbardziej, czyli możliwość dotarcia koleją do tak ruchliwego i ważnego na mapie komunikacyjnej województwa miejsca. Stąd nasze zainteresowanie planami rewitalizacji linii kolejowej nr 182 z Tarnowskich Gór do Zawiercia.

Miejmy nadzieję, że osoby odpowiedzialne za ewentualne przeprowadzenie tej inwestycji śledzą na bieżąco rozwój Katowice Airport i uczynią wszystko, by któregoś dnia (w nieokreślonej jeszcze niestety terminowo przyszłości) można było dotrzeć na to coraz popularniejsze i ruchliwe miejsce czymś takim jak pociąg. Realizacja tych planów staje się powoli koniecznością a nie jakąś fanaberią miłośników kolei czy niektórych samorządów.

 

2 komentarze

  1. Mój komentarz nie będzie dotyczył jedynie powyższego materiału… Szanowni Państwo, codziennie śledzę Wasz (a może nasz) portal i muszę przyznać, że z miesiąca na miesiąc stajecie się coraz lepsi:) SIT to nie tylko kolej, ale też autobus, tramwaj i jak widzimy powyżej również lotnisko. W ub. tygodniu był bardzo ciekawy materiał o tunelu w BB, są też informacje o sąsiadach krajowych (dolnośląskie, opolskie, małopolskie) i zagranicznych (kraj śląsko-morawski). Nie skupiacie się tylko na suchych faktach, ale także analizujecie dany problem pod względem korzyści i strat. Cieszę się, że nie jesteście tubą propagandową Kolei Śląskich, gdy są błędy to z całą surowością ich punktujecie, ale gdy trzeba to również pochwalicie… Po prostu… Dziękuję, że jesteście…
    Uwaga, info dla malkontentów: Nikt mi nie zapłacił za ten komentarz….

    1. Niezmiernie miło jest nam czytać takie komentarze, bardzo dziękujemy. Dokładamy ciągłych starań by polepszać jakość i zakres materiałów prezentowanych na portalu. Pozdrawiamy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *