W Rybniku zaczynają preferować komunikację

Fot. UM Rybnik

Jak informuje Urząd Miasta w Rybniku, obniżka cen biletów zachęciła rybniczan do korzystania z komunikacji miejskiej. Pierwsze efekty wprowadzonych zmian w polityce transportowej są bardzo zachęcające.


Odczuwalnie więcej pasażerów korzysta z komunikacji miejskiej, zarówno w dni robocze, jak i w weekendy. Dane przeanalizowano na dwa sposoby: porównując do analogicznego okresu w roku poprzednim oraz zestawiając wyniki z porównywalnym zakresem czasu w lutym.

 – Wyciągnęliśmy pierwsze dane z systemu sprzedażowegoW zasadzie we wszystkich aspektach jest postęp, choć to na razie tylko dane z jednego tygodnia, zatem bardzo wyrywkowe. To bardzo dobry prognostyk, choć na pełniejszą analizę musimy jeszcze trochę poczekać. Wnioski są obiecujące. W pierwszym tygodniu marca sprzedano 10% więcej biletów okresowych niż w tym samym czasie rok temu. Trzeba pamiętać, że to są lojalni klienci, także wzrost w tym segmencie bardzo cieszy – mówi Prezydent Miasta Rybnik, Piotr Kuczera.  . 

Pierwsze porównania dotyczące opłat jednorazowych też pokazują wzrost. W pierwszy weekend marca za bilet jednorazowy e-Kartą zapłaciło prawie 1200 osób więcej niż w ostatni weekend lutego. Wzrost ten odnotowano przy praktycznie niezmienionej liczbie biletów sprzedanych przez kierowców autobusów. A to oznacza, że o ponad 10% zwiększyło się zapełnienie autobusów. – Warto zauważyć, że weekendowy wzrost jest powodowany w zasadzie wyłącznie zmianami cen w komunikacji miejskiej, ponieważ opłaty parkingowe w dni wolne nie obowiązują. W typowym dniu roboczym dla odmiany odnotowano wzrost liczby przejazdów o półtora tysiąca przejazdów – zaznacza Bartosz Mazur, doradca prezydenta ds. transportu.

Najważniejsze jest teraz monitorowanie zmian w dłuższym okresie czasu, aby wyciągnąć bardziej reprezentatywne wnioski. Trzeba też pamiętać, że samą taryfą zbyt wiele się nie zdziała – konieczne będą reformy układu linii, poprawa dostępności przystanków czy dbałość o jakość przewozów. Działania kompleksowe mogą przekonać jeszcze większą liczbę rybniczan do korzystania z autobusów. Więcej o zmianach w cenniku komunikacji miejskiej tutaj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *