Dworzec PKS w Opolu w rękach magistratu

Materiały UM Opole

Urząd Miasta Opole przejął w posiadanie dworzec PKS zlokalizowany w ścisłym centrum miasta. Stało się to za sprawą porozumienia z dotychczasowym właścicielem tych terenów, którym była firma przewozowa Sindbad. Pozwoli to magistratowi na budowę nowoczesnego centrum przesiadkowego w miejscu dworca PKS. Inwestycję oszacowano wstępnie na 30 mln zł.


Po półtorarocznych negocjacjach pomiędzy Urzędem Miasta a właścicielem działki PKS Opolskie, które bezpośrednio należy do firmy Sindbad, dworzec PKS zostanie przejęty przez samorząd na zasadzie wymiany. PKS Opolskie otrzyma działki o podobnej wartości i powierzchni w innej części Opola. Nowe grunty, które otrzyma PKS Opolskie znajdują się przy centrum biznesowym przy ulicy Ozimskiej i Plebiscytowej, oraz mniejszy kawałek terenu przy ulicy Szpitalnej. Dzięki porozumieniu miasto będzie mogło zrealizować plan budowy centrum przesiadkowego.

Aktualnie opracowywana jest dokumentacja przedprojektowa, ale możliwe że już na jesień miasto wystąpi z wnioskiem o dofinansowanie przedsięwzięcia. Na miejscu aktualnego dworca PKS ma powstać trzypiętrowy parking nadziemny dla samochodów osobowych oraz ośmiu stanowisk dla autobusów łącznie z małą architekturą przeznaczoną do użytku podróżnych. Koncepcja centrum przesiadkowego zakłada też wykonanie hali obsługi podróżnych, dziewięciu stanowisk dla autobusów w komunikacji miejskiej, 50 miejsc postojowych dla rowerów oraz ich wypożyczalnię. Na terenie może znaleźć się również miejsce na pasaż handlowy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *