RailJet CD z pierwszym milionem

Fot. České dráhy

Pociąg Railjet czeskiego, narodowego przewoźnika České dráhy o numerze RJ 001 pokonał już milion kilometrów. Dziennie na trasy wyjeżdża 6 nowoczesnych jednostek, które łącznie pokonują 8 600 km. Dla porównania — milion kilometrów to ta sama odległość co w przypadku objechania 25 razy kuli ziemskej wzdłuż równika czy podróż 2,5 raza z Ziemi na Księżyc.


Pierwszy Railjet dotarł do czeskiego przewoźnika 23 kwietnia 2014 r. i został oznaczony jako RJ 001. Kolejne jednostki były dostarczane w odstępach miesięcznych. Railjet przeniósł jakość podróży w Czeskiej Republice na zupełnie nowy poziom, porównywalny z zachodnioeuropejskim ICE, TGV czy też ICN. Nowoczesne pojazdy oferują pasażerom klimatyzowane wnętrza przedziałów klasy biznes, pierwszej i drugiej, części jadalnej, kina dla dzieci i wielu innych usług, które zapewnia przewoźnik przy współpracy z austriackim ÖBB.

Dziennie w eksploatacji jest 6 jednostek Railjet, jednak CD w swoim taborze posiada siódmy skład, który służy jako rezerwa, gdy inna jednostka idzie na okresowy przegląd lub w przypadku nieprzewidzianych sytuacji. Zdarza się, że Railjet zastępuje pociągi SC Pendolino. Każdy z nich wyjeżdża średnio 1 230 kilometrów dziennie. Chociaż w Czechach skład może poruszać się z prędkością maksymalnie 160 km/h to w Austrii pociąg na niektórych odcinkach przekracza prędkość 253 km/h. Pociągi te są najbardziej niezawodnym taborem Kolei Czeskich. Przez ponad 2 lata nie zdarzyła się sytuacja, aby któraś jednostka musiała zastąpić inną na trasie.

Railjet od samego początku kursuje na trasie Praga – Brno – Wiedeń – Graz w odstępach dwugodzinnych. Przed wprowadzeniem tych jednostek na tej trasie czas przejazdu z Pragi do Wiednia wynosił 4 godziny 23 minuty. Dzięki Railjet ten czas skrócił się do 3 godzin i 57 minut.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *