Poranny problem na Żywiecczyźnie

Marcowa korekta rozkładu jazdy przysporzyła pasażerom Kolei Śląskich problem na linii S5, na odcinku Zwardoń – Żywiec. Chodzi o pociąg KŚ 49716, który przed zmianą rozkładu odjeżdżał ze stacji Zwardoń o godzinie 6:25. Od 12 marca pociąg odjeżdża o godzinie 6:35, co powoduje, że w Żywcu melduje się o 7:41, przez co osoby uczące się, nie są w stanie zdążyć na swoje lekcje. Dlaczego tak się stało i czy można to zmienić? Sprawdziliśmy.


Na początku obecnego tygodnia otrzymaliśmy wiadomość od Pana Marcina, który poinformował nas o istniejącym problemie. Poniżej, pozwolę sobie zacytować najistotniejszy jej fragment:

Chodzi o zmiany zaszłe w nowym rozkładzie jazdy.

Do tej pory pociąg 49716 wyjeżdżał ze Zwardonia o 6:23 i przyjeżdżał do Żywca o 7:23. Po korekcie rozkładu jazdy pociąg ten odjeżdża ze Zwardonia o 6:35 i przyjeżdża do Żywca o 7:41. Jest to zdecydowanie za późno dla uczniów dojeżdżających do Żywieckich szkół średnich na godzinę 8:00 (w niektórych przypadkach 7:55), które są znacznie oddalone od dworca kolejowego (ZSDiL, ZSS, ZSM-E, ILO, ZSEG). Dotyczy to grupy ok.100 osób, które po zmianie rozkładu jazdy prawdopodobnie przestaną korzystać z usług KŚ.

Prosiłbym o nagłośnienie tej sprawy , aby ktoś z KŚ wypowiedział się w tej spawie. Jeśli KŚ zależy na pasażerach powinni postarać się o to aby ten pociąg jeździł wcześniej jak dotychczas.

Zgodnie z prośbą jednego z naszych Czytelników, przesłaliśmy treść powyższej wiadomości do Kolei Śląskich, z prośbą o komentarz w tej sprawie. Oto on.

Wprowadzona zmiana w godzinach kursowania pociągu 49716 wynika z tego, że pierwotnie marcowa korekta rozkładu jazdy przewidywała zamknięcie torowe na odcinku Bielsko-Biała – Wilkowice Bystra. Z tego względu musieliśmy dopasować godziny kursowania omawianego pociągu do tej sytuacji. W ostateczności okazało się jednak, że prace zaplanowane na tym odcinku przez PKP PLK zostały przesunięte w czasie – wyjaśnia Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy spółki Koleje Śląskie.

Czy w związku z przesunięciem terminu remontu, przewoźnik będzie starał się zmienić termin kursowania pociągu?

Będziemy próbować przywrócić poprzednie godziny kursowania pociągu 49716, wymaga to jednak czasu ze względu na niezbędne w takich wypadkach formalności – dodaje rzecznik.

Niezwykle istotne jest, by znając już problem, który zrodził się po zmianie rozkładu jazdy, dołożyć wszelkich starań aby w momencie rozpoczęcia przez PKP PLK S.A. robót na odcinku Bielsko-Biała – Wilkowice Bystra, ułożyć rozkład tak, by pasażerowie nie musieli rezygnować z połączenia kolejowego.

2 komentarze

  1. Nie pierwszy raz zdarza się tak, że PLK układa rozkład pod zamknięcia, których nie ma. Przecież o tym, że od marca nie będzie remontu na trasie BB Lipnik – Wilkowice Bystra wiadomo nie jakiegoś czasu, skoro przetarg ogłoszony był z dwa tygodnie temu, a otwarcie ofert 30 marca. Dlaczego więc na czas nie zmodyfikowano rozkładu?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *