Nowy superkondensator uzdrowi częstochowskie hybrydy?

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie rozstrzygnęło przetarg na zakup i dostawę 55 fabrycznie nowych superkondensatorów LSUM 129R6C 0062F EA do autobusów marki Solbus SM12HL Hybryda i Solbus SM18HL Hybryda. Wygrała firma Dacpol z Piaseczna, która jako jedyna złożyła swoją ofertę w postępowaniu ogłoszonym przez częstochowskiego przewoźnika.


Ogłoszony przez MPK Częstochowa przetarg był pokłosiem awarii 24 gazowych hybryd marki Solbus, dostarczonych przez firmę Lider Traiding. Jedyną ofertę w postępowaniu złożyła firma Dacpol z Piaseczna, która wyceniła koszt jednego superkondensatora na 17 343 zotych brutto. W sumie, za 55 superkondensatorów LSUM 129R6C 0062F EA częstochowski przewoźnik zapłaci 953 865 złotych brutto.

Ktoś może zapytać, po co 55 takich urządzeń, skoro unieruchomione są 24 pojazdy? Otóż w autobusach SM12HL zamontowanych jest pięć takich superkondesatorów, a w przegubowych SM18KL – osiem. Nowe elementy, które zostaną zamontowane na dachach pojazdów, powinny chociaż częściowo rozwiązać problem z autobusami marki Solbus. Poprzednich urządzeń, zgodnie z orzeczeniem ekspertów, nie da się już naprawić, ponieważ zostały one źle zamontowane przez producenta tych pojazdów, czyli firmę Lider Traiding. Konsekwencją wadliwego montażu było ich zalanie, a następnie zwarcie.

Przypomnijmy, 40 autobusów gazowo-elektrycznych MPK Częstochowa zakupiło w ramach programu Gazela. Dzięki 100-procentowemu dofinansowaniu, MPK nie zapłaciło za nowe pojazdy ani złotówki. Niestety, w związku z postępowaniem naprawczym firmy Lider Traiding, częstochowski przewoźnik zmuszony jest za nowe superkondensatory zapłacić z własnej kieszeni.

Jednak z całą pewnością faktury za zakup nowych urządzeń zostaną dołączone do pozostałej dokumentacji syndyka. W tym miejscu warto wspomnieć, że MPK Częstochowa z gwarancji bankowych ściągnęło już prawie 2,5 mln zł należności, a producent autobusów zapłacił już także 1,1 mln zł kar umownych. Co więcej, częstochowski przewoźnik nałożył na Lider Trading dodatkowe kary opiewające na 15 mln zł. Póki co, wyegzekwowanie tych pieniędzy blokuje postępiowanie naprawcze, o które wystąpiła firma Lider Traiding.

Jaki będzie finał tej historii? Przekonamy się w najbliższej przyszłości, jednak głęboko wierzmy, że po zamontowaniu nowych superkondensatorów, 24 obecnie uziemionych autobusów, będzie regularnie wozić mieszkańców Częstochowy.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *