Halinka wróci przed dworzec PKP

Fot. UM Racibórz / Lokomotywa Tw53 – stan przed remontem.

Od września zeszłego roku, trwa remont lokomotywy Tw53, która w kwietniu powinna wrócić na swoje dawne miejsce, czyli przed dworzec kolejowy w Raciborzu. Redakcja naszraciborz.pl była na miejscu, gdzie odbywa się remont lokomotywy i zrobiła zdjęcia z przebiegu prac.


Ważąca 32,4 tony Halinka, wyprodukowana przez chrzanowski Fablok, obsługiwała przewozy towarowe na linii wąskotorowej Racibórz – Rudy – Gliwice (moc znamionowa 400 KM – 294,2 kW, prędkość – 30 km). Łącznie zbudowano dwadzieścia egzemplarzy tego parowozu, po dziesięć na potrzeby Górnośląskich Kolei Wąskotorowych oraz górnośląskich zakładów przemysłowych do obsługi ich własnych kolei przemysłowych oraz bocznic. W 1985 roku Halinka trafiła przed raciborski dworzec. Od tamtego czasu postępowała jej destrukcja. W 2003 r. przewieziono ją Rud, gdzie miała być remontowana przez Towarzystwo Miłośników Kolei Wąskotorowej Rud Wielkich. W atmosferze skandalu, pod naciskiem raciborskich kolejarzy, oddano ją w 2004 r.

Od tamtego czasu podkreślano konieczność jej remontu. W zeszłym roku chciał się tego podjąć rudzki skansen kolei wąskotorowej, podległy obecnie samorządowi Kuźni Raciborskiej, deklarując przywrócenie Halinki do ruchu. Właścicielem parowozu jest jednak miasto Racibórz. W ratuszu uznano, że Halinka powinna przejść lifting i wrócić przed dworzec. Zadania podjęły się raciborskie firmy z Przedsiębiorstwem Majnusz i Ensolem na czele. W projekcie biorą też udział: Rafako, El-Bis, Romis, Gremaks, PKP PLK, MR-Ster i Elmarko. Miasto finansuje materiały.

Więcej do przeczytania na naszraciborz

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Zgodnie z zawartym dzisiaj porozumieniem, portal Silesia Info Transport rozpoczął współpracę medialną z serwisami naszraciborz.pl i naszwodzislaw.com w ramach których będziemy wzajemnie publikować artykuły dotyczące transportu zbiorowego, powiązane z regionem Raciborza i Wodzisławia Śląskiego.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *