Metropolia Śląska oficjalnie!

Sejm przyjął wczoraj ustawę metropolitalną dla województwa śląskiego. Z 439 posłów biorących udział w głosowaniu, ZA głosowało 432! Ustawa ta ułatwi zarządzanie aglomeracją katowicką z czego również skorzysta transport zbiorowy. Metropolia to też dodatkowe finansowanie z budżetu państwa, które wyniesie 250 mln zł rocznie.


Niemal jednogłośnie Górnośląski Okręg Metropolitalny stał się pełnoprawną Metropolią. Od lat zabiegana przez samorządy aglomeracji katowickiej, ustawa stała się faktem. Metropolia w województwie śląskim zacznie funkcjonować 1 lipca 2017 r., a w pełni kompetencji zacznie obowiązywać w styczniu 2018 r.

To dobra wiadomość również dla nas, osób związanych z transportem zbiorowym. Byliśmy już na kilku spotkaniach i prezentacjach, podczas których mówiono o możliwościach zwiększenia nakładów i przyspieszenia rozwoju tej dziedziny życia w naszym regionie w przypadku przyjęcia ustawy metropolitalnej. Będziemy sukcesywnie przedstawiać te rozwiązania na naszych łamach, jak tylko zostaną należycie przygotowane i będą gotowe do próby realizacji.

3 komentarze

  1. Ciekawe jaki będzie to miało wpływ na pozostałą cześć województwa. Niczego dobrego się nie spodziewam…

    1. Przypuszczam, że w przypadku siatki połączeń kolejowych nie będzie to miało żadnego wpływu. Poza tym stawiam, że teraz się zacznie gra między miedzy miastami należącymi do metropolii komu się ile należy i też może być ciekawie

  2. Spokojnie z wiwatami.
    Najpierw jeszcze SENAT musi przyjąć -> powrót do Sejmu, jeśli bez poprawek -> PREZYDENT.
    Więc jeszcze chwilę to potrwa zanim wejdzie w życie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *