Sprawniejszy transport towarów na Śląsku

Fot. PKP PLK S.A.

Jak już informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły kolejny przetarg na linii kolejowej nr 151 w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E59 na odcinku Kędzierzyn Koźle – Chałupki (granica państwa)”, wartego ponad 194 mln zł, finansowanego z budżetu państwa. Tym razem na odcinku Bierawa – Nędza oraz Racibórz – Krzyżanowice.


Kolejna inwestycja w województwie śląskim szacowana jest na 80 mln zł. Rewitalizacja linii na odcinku Bierawa – Nędza oraz Racibórz – Krzyżanowice (nr 151) zapewni bezpieczny i szybszy przewóz towarów. Po odnowionych trasach sprawniej pojedzie większa liczba pociągów. Wpłynie to pozytywnie na wzrost konkurencyjności transportu kolejowego.

Szczegóły inwestycji

Na objętej pracami trasie wymienionych będzie ok. 35 km torów. PLK odnowią 28 obiektów inżynieryjnych. Prace obejmą 5 mostów, dzięki czemu płynniej pojadą składy towarowe. To m.in. przeprawy na rzece Psina (Cyna ) o długości 91 m i na rzece Bierawce o długości 37 m. Większy poziom bezpieczeństwa zapewnią nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz wymiana 14 rozjazdów. Podobny efekt przyniesie remont 15 przejazdów kolejowo – drogowych. Kompleksowo zostanie również przebudowana sieć trakcyjna.

Stacje Nędza, Kuźnia Raciborska i Dziergowice zwiększą swoją przepustowość, co pozwoli na zwiększenie liczby przejeżdżających pociągów krajowych i międzynarodowych. Składy transportujące węgiel i inne towary będą mogły wyruszać poza region szybciej i z większą częstotliwością.

Wygodniej dla pasażerów na stacjach

Na stacjach Nędza, Kuźnia Raciborska i Dziergowice oraz na przystanku osobowym Tworków efektem planowanych prac będzie lepsza obsługa podróżnych. Wsiadanie do pociągów ułatwią podwyższone perony z nową nawierzchnią. Obiekty będą lepiej oświetlone i oznakowane oraz wyposażone w wiaty i ławki. Informację usprawnią nowe nagłośnienie i tablice informacyjne. Perony będą też dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wygodniejszy dostęp podróżnych do pociągów zapewni odnowiona kładka w Kuźni Raciborskiej.

Rozpoczęcie prac planowane jest w czerwcu 2017 r., a zakończenie w IV kwartale 2018 r. Prace nie wpłyną na rozkładowe kursowanie pociągów.

Coraz szybsze tory na Śląsku

Od października 2016 r. trwają prace na odcinku Krzyżanowice – Chałupki (LK 151). Ich efektem będzie lepsze wykorzystanie trasy i podwyższenie prędkości oraz poziomu bezpieczeństwa przewozów. Pociągi pasażerskie pojadą do 120 km/h, a towarowe do 100 km/h. W ruchu towarowym pozwoli to na przewóz większej ilości ładunków. Oznacza to również lepsze warunki dla rozwoju firm inwestujących w regionie. Zakończenie robót planowane jest w listopadzie 2017 r. Zadanie warte jest ponad 30 mln zł.

Warto nadmienić, że to kolejne inwestycja w tym rejonie, bowiem w styczniu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały za ponad 370 mln zł umowę na rewitalizację ważnych linii kolejowych na Śląsku na odcinku Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze. Prace obejmą m.in. 60 km linii, 10 stacji i przystanków osobowych oraz 91 obiektów inżynieryjnych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *