PKP PLK S.A. wymieni prawie 300 rozjazdów

Fot. PKP PLK S.A.

Bardziej komfortowa podróż i sprawny przejazd pociągów oraz wzrost poziomu bezpieczeństwa na sieci kolejowej – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują wymianę 288 rozjazdów na terenie 13 województw. Roboty na 22 liniach kolejowych obejmą wymianę rozjazdów i przylegających odcinków toru. 


Nowe rozjazdy to sprawniejszy przejazd pociągów pasażerskich i lepszy komfort podróży, a także podwyższenie prędkości pociągów dalekobieżnych przejeżdżających przez stacje. Składy towarowe pojadą ze stałą prędkością bez zbędnych zwolnień. Dla zapewnienia sprawnego przejazdu pociągów zimą, rozjazdy zostaną wyposażone w elektryczne ogrzewanie.

Gwarantuje to szybkie usuwanie śniegu i lodu, czyli dobre działanie urządzeń i bezpieczeństwo ruchu kolejowym w trudnych warunkach pogodowych – wyjaśnia Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK S.A.

PLK planują podpisanie umowy z wykonawcą w II kwartale br. Realizacja zadania przewidziana jest na lata 2017 – 2023, przy czym prace związane z montażem rozjazdów zakończą się w 2018 roku.

Wymianę blisko 100 rozjazdów zarządca infrastruktury planuje jeszcze w 2017 roku. Pierwsze prace ruszą we wrześniu w Bydgoszczy, Dąbrowie Górniczej Ząbkowicach, Szczukowicach, Zajezierzu k/Dęblina.

Projekt „Poprawa bezpieczeństwa poprzez zabudowę nowych rozjazdów kolejowych o podwyższonym standardzie konstrukcyjnym – etap II” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. To kontynuacja podobnych działań, współfinansowanych z UE, w efekcie których PLK zamontowała już na terenie kraju 697 nowych rozjazdów. Projekt wart był 600 mln zł.

W ramach planowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przetargu na montaż rozjazdów w ramach II etapu programu rozjazdowego, na terenie Śląska, planuje się montaż rozjazdów w 10 lokalizacjach: 4 w Dąbrowie Górniczej oraz 6 w Dąbrowie Górniczej Ząbkowice – powiedziała nam Jacek Karniewski z zespołu prasowego PKP PLK S.A.

Prace związane z wymianą rozjazdów rozpoczną się we wrześniu tego roku. W marcu planowany jest przetarg szacowany na ok. 200 mln zł.

2 komentarze

  1. A co z rozjazdami w Katowicach-Szopienicach, w Mysłowicach, okolicach Katowice-Stary Dworzec i na wyjeździe na zachód od Dworca Katowice? Dalej cisza? Czekanie na cud?
    „dobra zmiana” tej katastrofy infrastruktury nie dotyczy???

  2. Nie chcę się „czepiać” ale pan z zespołu prasowego PKP PLK chyba nie wie, że Dąbrowa Górnicza nie jest „na terenie Śląska.”

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *