Idzie wiosna, wracają remonty

Fot. Koleje Śląskie

W przyszłą niedzielę, 12 marca, wejdzie w życie pierwsza korekta rozkładu jazdy pociągów 2016/17, którego czeka kilka istotnych zmian. Pasażerowie natomiast, wraz z rozpoczęciem kilku remontów, po raz kolejny muszą uzbroić się w cierpliwość. 


Zmiany wchodzące w życie za tydzień będą obowiązywać do 10 czerwca br. Koleje Śląskie opublikowały już informację na co zwracać szczególną uwagę podczas planowania podróży w najbliższych tygodniach.

Nieuchronnie i niepodważalnie nadchodzi przez wielu oczekiwana wiosna. Jednak wraz z jej przybyciem na szlakach naszego regionu pojawią się też ekipy remontowe, które po wybudzeniu z zimowego snu chcą naprawiać kolejne kilometry torów. To z kolei wprowadzi konieczność dostosowania do harmonogramu prac koniecznych zmian w rozkładzie jazdy pociągów. Problemy te nie ominą również pociągów Kolei Śląskich

– Konieczność wprowadzenia aktualizacji jest podyktowana pracami prowadzonymi przez zarządcę infrastruktury – czyli PKP Polskie Linie Kolejowe SA. W nowym rozkładzie jazdy z największymi utrudnieniami będą się musieli liczyć pasażerowie linii S4 (Tychy Lodowisko – Katowice – Sosnowiec Główny) oraz osoby podróżujące w relacji Katowice – Rybnik – Wodzisław Śląski – Bohumin” – podkreślają Koleje Śląskie w komunikacie opublikowanym na okoliczność marcowej korekty.

Linia S1 (Częstochowa – Katowice – Gliwice)

Wprowadzenie kilku wariantów kursowania dla wybranych pociągów na linii S1  w terminie 29 IV – 4 VI. Przyczyną zmian są prace PKP PLK prowadzone na linii kolejowej pomiędzy Łazami a Dąbrową Górniczą Ząbkowicami. Dodatkowo od 8 V do 10 VI na stacji Dąbrowa Górnicza Ząbkowice będą przeprowadzane prace związane z budową przejścia podziemnego i demontażem kładki dla pieszych. Prosimy, by zwrócić szczególną uwagę na oznaczenia dróg dojścia do i z peronów.

Od 4 V do 31 V popołudniowy pociąg nr 44080 z Gliwic (odjazd o godz. 14:10) do Zawiercia na odcinku Gliwice – Katowice będzie kursował w trybie przyspieszonym, zatrzymując się jedynie w Zabrzu, Rudzie Śląskiej i Chorzowie Batorym.

Linia S13 Częstochowa – Lubliniec

W odpowiedzi na oczekiwania pasażerów pociąg numer 44120 (wyjazd z Lublińca o 13:01) zostanie lepiej dopasowany do potrzeb osób dojeżdżających do pracy w Częstochowie na drugą zmianę. Po korekcie pociąg ten będzie przyjeżdżał do Częstochowy o godzinie 13:32.

Linia S4 Sosnowiec – Katowice – Tychy Lodowisko

Od 5 do 7 IV oraz od 10 do 12 IV w godzinach 9:15 – 19:10 ze względu na ograniczoną przepustowość szlaku pomiędzy Katowicami Ligotą a Tychami część pociągów będzie kursować w skróconej relacji lub z wykorzystaniem zastępczej komunikacji autobusowej na odcinku Katowice – Tychy Lodowisko (bez postojów na stacjach pośrednich). Koleje Śląskie dołożyły starań, by najbardziej popularne połączenia były obsługiwane pociągami.

Linia S6 Katowice – Wisła Głębce

Od 12 III do 25 IV wszystkie pociągi będą kursować przez stację Chybie. Z tego względu zmianie ulegną godziny przejazdu pociągów w relacji do i z Wisły. W powyższym terminie wszystkie pociągi będą się zatrzymywać w stacji Chybie, z wyjątkiem 3 i 4 kwietnia. W kolejnym terminie prac – od 26 IV do 10 VI – przez Chybie będą kursować tylko wybrane pociągi, pozostałe wrócą na planowane trasy.

Z tego powodu prosimy o szczególne zwracanie uwagi na informacje znajdujące się na plakatowych rozkładach jazdy i w liniowym rozkładzie jazdy.

Linia S7/S71 (Katowice – Rybnik – Racibórz/Wodzisław Śląski)

24 III oraz od 27 do 31 III znaczącym zmianom ulegnie rozkład jazdy dla linii S7/S71 na odcinku Katowice – Orzesze Jaśkowice. Część pociągów będzie kursować trasą okrężną z postojami w Orzeszu Mieście, Łaziskach Średnich i Tychach.

Dla pasażerów z pominiętych przystanków pomiędzy Orzeszem Jaśkowicami a Katowicami Piotrowicami zostanie zapewniona zastępcza komunikacja autobusowa.

Linia S71 Rybnik – Wodzisław Śląski – Chałupki

W terminie 29 V – 10 VI – pociągi jadące z kierunku Rybnika i Wodzisławia Śląskiego do Bohumina będą kończyć bieg w stacji Chałupki. Dla pasażerów jadących do Bohumina zostaną zapewnione dogodne przesiadki na pociągi z Raciborza.

One comment

  1. Czemu pomiędzy Ligotą a Tychami nie bedzie Linia przez Ochojec, Murcki i Kostuchne wykorzystywana jako objazd?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *