Kto z umową w Dolnośląskim?

Fot. Koleje Dolnośląskie

Przedwczoraj w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego została podpisana umowa między Samorządem Województwa a Kolejami Dolnośląskimi na wykonywanie przewozów pasażerskich w roku 2017. W dalszym ciągu nie ma za to porozumienia z drugim przewoźnikiem, Przewozami Regionalnymi.


Połączenia obsługiwane przez Koleje Dolnośląskie cieszą się ogromnym zainteresowaniem tamtejszych podróżnych. Koleje, należącej do samorządu województwa spółki, oferują pasażerom komfortowe warunki podróży w nowoczesnych pociągach z bardzo dobrą obsługą. Dzięki dynamicznemu rozwojowi Kolei Dolnośląskich, na naszych oczach widzimy renesans pasażerskiego transportu kolejowego na całym Dolnym Śląsku.

Zarząd województwa traktuje transport kolejowy jako absolutnie priorytetowy. W budżecie województwa na 2017 rok ponad 130 mln zł przeznaczamy właśnie na rozwój kolei – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Rekompensata za wykonywanie przewozów pasażerskich dla Kolei Dolnośląskich wynosi 75 mln zł za 6,7 milionów pociągokilometrów. Co bardzo ważne, rekompensata do pociągokilometra dla Kolei Dolnośląskich z roku na rok maleje. W 2016 roku było to 12,41 zł, zaś w tym roku spadnie do poziomu 11,12 zł.

Przypomnijmy, że Przewozy Regionalne oczekują od strony samorządu województwa dolnośląskiego, dopłaty za wykonanie usług przewozowych w 2017 roku na poziomie 53 mln zł. Urząd Marszałkowski nie chce się zgodzić na wysokość kwoty dofinansowania, uznając ją za nieefektywną ekonomicznie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *