14WE w nowej odsłonie

Fot. Przemysław Szczapanek

Jak już informowaliśmy w weekend, pociąg 14WE – 01 jest już w bazie w Katowicach na ulicy Raciborskiej. Skład wrócił z Mińska Mazowieckiego, gdzie tamtejsze ZNTK wykonało przegląd czwartego stopnia utrzymania. Dzięki uprzejmości niezawodnego Przemka Szczepanka, który już zdążył z aparatem fotograficznym pooglądać „odmienioną” jednostkę, prezentujemy Wam pierwsze zdjęcia „nowego” 14WE. 


W bardzo pobieżnym skrócie przypomnimy tylko, że oba pociągi serii 14WE (drugi to pociąg o numerze taborowym 03), którymi dysponują Koleje Śląskie, zostały skierowane na przegląd P4, z którego wrócą, bądź właśnie wróciły, zmienione w dość dużym stopniu. Już na zewnątrz pasażerowie nie będą mieli mieli problemu z rozpoznaniem czyj to pociąg, bo dotychczasowe „czerwone strzały”, jak popularnie nazywali je zarówno podróżni, jak i ludzie z KŚ, straciły swoją charakterystyczną barwę na rzecz klasycznego malowania śląskiego przewoźnika.

Po wejściu do środka o wszystkim podróżnych informować będzie nowoczesny system wizualnej informacji pasażerskiej. Rzecz bardzo ważna. W obu pociągach zostały zamontowane toalety, co do tej pory wskazywane było jako jeden z głównych mankamentów tych pojazdów. Jak zapewne miłośnicy kolei doskonale pamiętają, oba pociągi przybyły do nas z warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej, o czym dalej świadczyć będzie poszycie siedzeń dla podróżnych, które zostało pozostawione w oryginalnej postaci.

Za kilka dni, po załatwieniu niezbędnych wymaganych jeszcze formalności, 14WE-01 zacznie wozić pasażerów na liniach S8 i S31, czyli spotkać będzie go można na trasie pomiędzy Lublińcem, Tarnowskimi Górami, Bytomiem, Katowicami, Mysłowicami a Oświęcimiem. Uprzedzając nieco fakty, 14WE – 03 również ma trafić na linie S8 i S31.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.


* Fot. Przemysław Szczapanek

6 komentarzy

  1. Jaki ładny, czysty pociąg! Chciałbym, żeby wszystkie pojazdy Kolei Śląskich zawsze tak wyglądały. Może kiedyś tak będzie?

  2. Ja bym chciał zobaczyć klasycznego kibelka EN57 w barwach Kolei Śląskich. Swoją drogą niektóre dzierżawione są wygodne i ciekawe w środku w niektórych też jest informacja pasażerska

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *