Komunikacja powiatowa w Pszczynie

Fot. Powiat pszczyński

Powiat pszczyński podjął się organizacji komunikacji zbiorowej. Od stycznia br. mieszkańcy mogą korzystać z przejazdów nową, powiatową linią na trasie Pszczyna-Żory. Jest to pierwsza linia, której organizatorem jest wyłącznie powiat pszczyński, a jej wprowadzenie było możliwe dzięki finansowemu połączeniu sił powiatu, gminy Pszczyna, gminy Suszec i miasta Żory.


Do końca 2016 roku jedynymi przewoźnikami oferującymi swoje usługi przewozowe były prywatne firmy, których jedynie część przejazdów była współfinansowana przez samorządy. Całkowicie nowa linia użyteczności publicznej ruszyła w styczniu na trasie Pszczyna-Żory i jest efektem kolejnych prac nad rozwijaniem komunikacji powiatowej. Linia posiada osiem kursów – od poniedziałku do piątku – oraz trzy kursy w sobotę. Łącznie na tej trasie znajduje się 26 przystanków. Kurs ten w obrębie miasta Pszczyna dla m.in. młodzieży i seniorów kosztuje jedynie złotówkę. Dodatkowo, od kilku dni pasażerowie komunikacji powiatowej mają także możliwość sprawdzenia na przystankach tej linii nie tylko rozkładu jazdy, ale i trasy i czasu dojazdu do konkretnego przystanku. Wszystko dzięki rozwiązaniu wykorzystującemu technologię kodów QR.

Od stycznia dojazd z Pszczyny do Żor jest nie tylko tani (bilet na kurs w obrębie miasta Pszczyna kosztuje jedynie złotówkę dla uczniów, studentów, emerytów i rencistów, a maksymalna cena biletu na całą trasę Pszczyna-Żory wynosi 6 zł), ale i wygodny. Trasę obsługują dwa nowoczesne pojazdy: autobus marki IVECO, jeżdżący na mniej obleganych kursach, pomieści 35 osób (23 miejsca siedzące, 12 stojących), posiada także miejsce dla osoby niepełnosprawnej oraz duży, przestronny, niskopodłogowy autobus MAN A 78, który za jednym razem może zabrać aż 105 pasażerów (32 miejsca siedzące, 73 stojące). Tutaj również znajdziemy miejsce dla osoby niepełnosprawnej.

Jeśli przyjęte przez nas rozwiązania się przyjmą, nie wykluczamy, że w przyszłości komunikacja zostanie poszerzona o pozostałe gminy – mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Fot. Powiat pszczyński

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *