Nowe zasady publikacji rozkładu jazdy

Fot. Przemysław Szczepanek

Urząd Transportu Kolejowego przypomina, że w świetle znowelizowanych przepisów plakatowy rozkład jazdy na terenie dworców oraz na peronach powinien być wywieszony najpóźniej na 10 dni przed jego wejściem w życie (dotychczas 21 dni). Bez zmian, czyli najpóźniej 21 dni przed wdrożeniem zmian, zarządca infrastruktury musi opublikować nowy rozkład w Internecie.


UTK zwraca uwagę na fakt, że nowe terminy publikacji rozkładów jazdy wynikają z nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym, na mocy której wprowadzone zostały korekty w zasadach publikacji zmian w rozkładzie jazdy. Są one już stosowane przy wdrażaniu najbliższej korekty rozkładu od 12 marca.

Rozkład jazdy obowiązujący po pierwszej korekcie został udostępniony w Internecie przez PKP Polskie Linie Kolejowe w minioną niedzielę, 19 lutego. Drukowane rozkłady w formie plakatów powinny pojawić się na stacjach najpóźniej w następny czwartek, 2 marca.

UTK podkreśla, że przepisy nie określają terminu publikacji rozkładu jazdy przez przewoźników np. na ich stronach internetowych. Jednak to w ich interesie leży zapewnienie podróżnym należytej informacji o swojej ofercie przewozowej.

W ramach rocznego rozkładu jazdy pociągów 2016/2017 PKP PLK przewidział cztery korekty związane z prowadzonymi pracami remontowymi na liniach kolejowych. Kolejne zmiany rocznego rozkładu wejdą w życie 11 czerwca, 3 września i 15 października 2017 roku.

One comment

  1. „UTK podkreśla, że przepisy nie określają terminu publikacji rozkładu jazdy przez przewoźników np. na ich stronach internetowych.” A szkoda, bo przykładowo Koleje śląskie robią to wyjątkowo późno

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *