Droższe parkowanie, ale tańsza komunikacja

Fot. UM Rybnik

Rybnik wprowadza w życie plan zrównoważonej mobilności, który ma zachęcić mieszkańców do zrezygnowania z samochodu na korzyść komunikacji publicznej. Podrożeją opłaty za parkowanie samochodów, za to znacznie stanieją ceny biletów komunikacji miejskiej. Działanie to ma ograniczyć najmniej efektywny ekonomicznie, przestrzennie i ekologicznie ruch samochodów osobowych w mieście.


Zmiany w cenniku biletów na komunikację miejską i opłat za parkowanie, wchodzą w życie od 1 marca. Już niedługo podróżowanie autobusem będzie znacznie tańsze, co ma zachęcić mieszkańców do wyboru właśnie transportu publicznego.

Komunikacja miejska
Na pewno dobrą wiadomością jest znaczna obniżka cen większości biletów autobusowych. Nowy cennik wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i daje wiele korzyści:

  • z e-Kartą znacznie taniej niż kupując bilet u kierowcy
  • przesiadka za symboliczną opłatą
  • poprawa punktualności autobusów
  • likwidacja drugiej strefy – wszystkie przejazdy poza Rybnikiem będą kosztować tyle samo.

Parkingi
Zmienią się ceny parkingów w strefie płatnego parkowania. Za godzinę postoju zapłacimy 2,50 zł. Cena została tak skalkulowana, aby parkowanie było droższe od przejazdu autobusem.

Cena abonamentu parkingowego w śródmieściu będzie taka sama jak cena 30-dniowego autobusowego biletu okresowego i wynosić będzie 70 zł.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *