Dworzec Chorzów Miasto do rozbiórki

Fot. Mapy Google, widok 3D

Wydaje się, że najbliższe lata przesądzą o losie budynków dworców kolejowych. Spółka PKP remontuje a nawet buduje od nowa dworce, które są określane jako rentowne, zaś pozostałe wystawia na sprzedaż. Zdarza się tak, że to lokalne samorządy kupują zaniedbane i opuszczone budynki kolejowe, adaptując je na własny użytek, ale często pozostawiając część pomieszczeń do funkcji dworca kolejowego. Co z resztą, niechcianą częścią? Idzie do rozbiórki.


Taki smutny los czeka najprawdopodobniej budynek dworcowy w centrum Chorzowa. Po przeprowadzonej analizie opłacalności inwestycji w obiekt, okazało się że remont dworca Chorzów Miasto jest drogi, a koszty zagospodarowania czy jakiegokolwiek najmu są mało opłacalne. Dlatego miejski samorząd zdecydował o rozbiórce obiektu. Aktualnie przygotowywany jest kosztorys dotyczący ceny rozbiórki budynku dworca.

Za to w sąsiedztwie stacji Chorzów Miasto ma powstać galeria handlowa, której budowę planuje deweloperska spółka PKP. Jednak według planów inwestycja ma zakończyć się w 2019 roku. Tymczasem żadne widoczne prace nie zostały jeszcze tam rozpoczęte. Czy taki obiekt jednak powstanie przy ul. Towarowej? To powinniśmy dowiedzieć się już niebawem.

4 komentarze

  1. Durnota i głupota w tym kraju nie ma granic. W tym kraju się tylko niszczy i psuje. Nie ma gdzie kupić biletu, ogrzać się lub schronić przed deszczem. Ciekawe ile urzędasy dostaną za taką rozbiórkę pod stołem.

  2. Dzisiaj Koleje Śląskie podały że na trasie Katowice-Chorzów Miasto-Bytom-Tarnowskie Góry liczba pasażerów wzrosła prawie 3-krotnie. To jest dowód na całkowity brak kompetencji urzędników miejskich z Chorzowa którzy chcą zlikwidować stację Chorzów Miasto.

    1. Panowie, mało jest lepszych miejsc na mapie miasta jak to. Wszystko by tam mogło być. W Cieszynie w eleganckim centrum przesiadkowym już wiadomo, że będzie np. biblioteka. I wcale mnie to nie śmieszyło, kiedy się dowiedziałem. Możliwości jest 1000, tylko trzeba chcieć. Harcerze, kombatanci, ktokolwiek. Myślę, że i jakaś komercja by się tam udała. Tylko trzeba stworzyć warunki. Dodatkowo, jeśli KŚ faktycznie notują tam taki przypływ podróżnych to i kasę by otworzyli. Piękne miejsce, piękny budynek (oczywiście nie mówię o jego stanie), tylko nie ma chętnego (odważnego), który by się za to wziął.

  3. z tego co słyszałem obecny dworzec będzie- owszem- likwidowany, ale powstanie przystanek bliżej centrum przesiadkowego przy rynku (na „murze” d. huty kościuszko) – czyli ok. 300 m w kierunku Bytomia.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *