DAB-y sprzedane

Park maszynowy w gliwickim Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej odmładza się. Przybywa nowych autobusów, zaś wysłużony tabor idzie pod młotek i w ten sposób z gliwickiej zajezdni znikną najstarsze pojazdy jakie podsiadał w swoim parku maszynowym PKM Gliwice. 11 autobusów przegubowych duńskiej marki DAB zostały sprzedane za około 160 tys. zł.


Krajobraz komunikacyjny na gliwickich drogach dynamicznie się zmienia. Pod koniec zeszłego roku do Gliwic przyjechały nowe autobusy marki Solaris, a w tym roku przybędą kolejne nowoczesne pojazdy. Mają one zastępować leciwe już pojazdy, których PKM Gliwice sukcesywnie zamierza się pozbywać.

Autobusy DAB typu 12-1800 z lat 90 XX wieku były najstarszymi pojazdami PKM. Zainteresowane zakupem autobusów firmy mogły złożyć swoje oferty do 9 lutego. Najwyższą cenę zaproponowała firma Handel i Usługi Tkaczyk Małgorzata z Bobrownik. Ceny pojazdów, w zależności od stanu, wahały się od 13 540 do 15 240 zł brutto za autobus.

Mimo, że były to nasze najstarsze przegubowce, wszystkie były na chodzie – mówi Henryk Szary, prezes PKM Gliwice. – Kolejnych 9 autobusów DAB wystawimy do sprzedaży po zakupieniu 9 nowych pojazdów w ich miejsce w czerwcu 2017 roku – dodaje.

Obecnie średni wiek autobusów PKM wynosi nieco ponad 10 lat. Po zakupieniu w leciw nowych pojazdów gliwickie autobusy będą jeszcze młodsze. Średni ich wiek wyniesie ok. 8 lat.

3 komentarze

  1. Szkoda mi DAB-ów. Lubiłem te autobusy. Jasne, miały wysoką podłogę, ale pod względem komfortu biły na głowę resztę taboru PKM.

  2. Może warto dodać, ze firma p. Tkaczyk jest z Bobrownik, ale w woj. kujawsko-pomorskim. Zatem Dabusie odjada daleko

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *