Smog – Darmowa komunikacja kolejowa (Aktualizacja 13:00)

Fot. Koleje Śląskie

Koleje Śląskie informują, że z powodu ponownego przekroczenia norm jakości powietrza właściciele samochodów oraz ich współpasażerowie mogą podróżować bezpłatnie pociągami Kolei Śląskich od dzisiaj (15 lutego) od godziny 10 do jutra (16 lutego) do godziny 23:59 .


Podobnie jak kilkanaście dni temu w przypadku poprzedniego alarmu smogowego, z możliwości darmowego przejazdu można skorzystać we wszystkich pociągach i na wszystkich liniach (wyłączając przygraniczny odcinek Chałupki – Bohumin) od godziny dzisiaj od godziny 10:00 do jutra do godziny 23:59. Podczas kontroli biletów wystarczy okazać ważny dowód rejestracyjny wydany na swoje imię i nazwisko oraz dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (np. prawo jazdy, dowód osobisty). Na podstawie tych dokumentów, poza właścicielem dowodu rejestracyjnego, podróż mogą odbyć dodatkowo 2 osoby towarzyszące.

Zdaniem ekspertów na zły stan powietrza wpływają przede wszystkim nieekologiczne piece i spalanie materiałów opałowych złej jakości. Emisja spalin samochodowych również ma jednak niemałe znaczenie. Eksperci oceniają udział transportu samochodowego w miastach na od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent.

Aktualizacja (13:00)

W związku ze znacznym pogorszeniem się stanu powietrza w stosunku do prognoz, informujemy, że od godz. 12:00 dnia 15 lutego (środa) do godziny 24:00 dnia 16 lutego (czwartek) kierowcy mogą korzystać z komunikacji miejskiej KZK GOP bezpłatnie.

Zgodnie z tą decyzją, wszyscy właściciele samochodów będą mogli podróżować komunikacją miejską bez biletu na podstawie dowodu osobistego i dowodu rejestracyjnego, w którym są wpisani jako właściciel lub współwłaściciel pojazdu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *