Ekonomicznie z EKO biletem

W zeszłym tygodniu do oferty przewozowej na terenie województwa śląskiego, trafił nowy bilet z którego skorzystaliśmy i poddaliśmy naszej ocenie. EKO bilet łączy w sobie ofertę Kolei Śląskich, KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry, dzięki czemu na jednym bilecie, możemy jednocześnie pojechać pociągiem, tramwajem, autobusem i trolejbusem. EKO bilet funkcjonuje już od trzech miesięcy, ale teraz dostajemy ofertę w trzech wersjach czasowych. Oprócz 24 godzinnego mamy do dyspozycji 12 i 6 godzinny.


Zadanym scenariuszem była podróż do stolicy naszego województwa w celu załatwienia dwóch urzędowych spraw w dwóch różnych, znacznie od siebie oddalonych miejscach. Swoją podróż zaczęliśmy z Raciborza o godzinie 05:38, wybierając pociąg 44812 relacji Racibórz – Katowice. Wybór EKO biletu padł na wersję 12 godzinną. Zakładając, że na tam i powrót pociągiem poświęcimy około 4 godzin, pozostanie nam jeszcze do „wydania” w Katowicach prawie 8 godzin. ECO bilet 12h kosztuje 24 zł, także już na samej podróży pociągiem wychodzimy na plus, ponieważ kupując bilet z taryfą normalną w ofercie podstawowej – TAM i POWRÓT, zapłacimy 35,15 zł. Nie zapomnijmy, że w cenie biletu mamy możliwość kontynuowania naszej podróży innymi środkami transportu publicznego. 5,5h – tyle potrzebowaliśmy czasu na załatwienie spraw, przemieszczanie się komunikacją miejską i chwilę na fotograficzne powiększenie swojej bazy pociągów. Szczęśliwie się złożyło, że kiedy przyjechaliśmy na główny dworzec PKP w Katowicach, 5 minut zostało nam do odjazdu pociągu 44837 relacji Katowice – Racibórz (odjazd 13:32), więc skorzystaliśmy z tego połączenia. Chcąc wykorzystać EKO bilet 12-godzinny do ostatniej minuty, mogliśmy pozostać w Katowicach jeszcze dwie godziny i pojechać dopiero pociągiem 44839 o godzinie 15:20, który w Raciborzu planowo jest o 17:09, także zapasu czasowego mieliśmy wystarczająco dużo.

Czy oferta EKO bilet jest dobra? Naszym zdaniem jest! Oczywiście najbardziej sprawdzi się na dłuższych trasach i przy założeniu, że wykorzysta się „kręgosłup komunikacyjny” (kolej) do przemieszczenia się na dłuższe odległości. Oferta skierowana jest głównie do osób spoza aglomeracji katowickiej, ale nie jest niemożliwa przy przemieszczaniu się po samej tylko aglomeracji. EKO bilet ma ogromny potencjał i pewnie nieraz z niego skorzystamy, planując podróż po województwie lub samym tylko Górnośląskim Okręgu Przemysłowym.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *