Dworzec Rybnik Towarowy do wyburzenia

Fot. bf / Budynek dworca Rybnik Towarowy

Wczoraj informowaliśmy o pozytywnych planach inwestycyjnych gminy Pietrowice Wielkie odnośnie nieczynnego budynku dworca PKP. Dzisiaj niestety mamy wieść negatywną. Budynek dworca na stacji Rybnik Towarowy, zostanie rozebrany z powodu złego stanu technicznego i braku zainteresowanych budynkiem.


Budynek dawnego dworca na stacji Rybnik Towarowy zostanie rozebrany jeszcze w pierwszej połowie tego roku. Zdaniem spółki PKP S.A. obiekt jest w złym stanie technicznym, a UM w Rybniku nie jest zainteresowany przejęciem obiektu. Dworzec już od około 10 lat nie pełni funkcji obsługi podróżnych. Ze względu na nieuregulowany stan prawny nieruchomości, budynek nie może zostać przekazany samorządowi, jednak takie rozmowy z rybnickim magistratem były prowadzone w poprzednich latach. Wtedy też Rybnik oprócz wspomnianego dworca był zainteresowany podobnym budynkiem na stacji Rybnik Gotartowice. Wizja zewnętrzna obiektów wykazała ich bardzo zły stan techniczny, a wstępne szacunki określiły koszt przywrócenia budynkom funkcji użytkowej na kilka milionów zł. Ponieważ ze strony kolejowej spółki magistrat nie otrzymał konkretnych propozycji, w jaki sposób można przywrócić dworcom dawną funkcję, więc rozmowy zostały przerwane.

Dworzec PKP Rybnik Gotartowice

Takich obiektów w naszym regionie jest zatrważająco dużo a niestety czas działa na ich niekorzyść. Brak zainteresowania obiektami przez tyle lat doprowadził do ich degradacji. Dopiero od jakiegoś czasu przeprowadzane inwestycje w infrastrukturę kolejową i perspektywy funduszy UE, zwracają większą uwagę na obiekty kolejowe. Niestety, dla niektórych jest już za późno.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *