Elektryczne 230 musi chyba poczekać

Od 1 maja bieżącego roku linia autobusowa nr 230 według planów Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego miała być obsługiwana wyłącznie autobusami elektrycznymi. Takie były wymogi ogłoszonego jeszcze w ubiegłym roku przetargu na obsługę tej relacji przez organizatora. Niestety, z powodu braku ofert od potencjalnych wykonawców przetarg został unieważniony.


Przedmiotem usługi na rzecz KZK GOP  miała być obsługa linii 230 relacji Ruda Śląska Halemba Pętla – Ruda Śląska Godula Plac Niepodległości w pełni taborem elektrycznym. W tym celu jeszcze w ubiegłym roku roku organizator ogłosił konkurs na obsługę tej linii przez 8 lat, a nowatorstwo rozwiązania miało (ma?) polegać na tym, że mają tu kursować wyłącznie autobusy napędzane prądem. Aktualnie linia ta jest obsługiwana przez Irex Świętochłowice i najczęściej można tam spotkać mercedesy, irisbusy i mazy. Kursuje codziennie z wyjątkiem dni, w których zamknięte są centra handlowe.

KZK GOP od przyszłego wykonawcy wymagał czterech w pełni niskopodłogowych autobusów napędzanych silnikami elektrycznymi, o długości do 12m. Pojemność pojazdów określono na 75 miejsc i wszystkie miały być wyprodukowane nie później niż w 2016 roku. W wyposażeniu pojazdów przewidziano m.in. system informacji pasażerskiej, monitoring, bezprzewodowy dostęp do internetu,router WiFi, a także 5 ładowarek USB oraz klimatyzację. Oczywiście, pojazdy miały być w pełni przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych.

Otwarcie kopert miało mieć miejsce kilka dni temu. Niestety, okazało się, że w wyznaczonym terminie nie wpłynęła żadna oferta od chętnego na obsługę tej linii. Jak się nam udało dowiedzieć w KZK GOP nie podjęto jeszcze decyzji, czy konkurs zostanie powtórzony, czy organizator odstąpi od chęci obsługi linii nr 230 taborem elektrycznym, czy, bo też jest taka możliwość analizowana, pojazdy elektryczne pojawią się na tej trasie w późniejszym terminie. O dalszym rozwoju sprawy będziemy informować.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *