Scania CNG dla Havirova

Fot. 3CSAD

Z końcem 2016 roku, park maszynowy morawsko-śląskiego przedsiębiorstwa 3ČSAD, powiększył się o nowy tabor zasilany gazem ziemnym (CNG). Nowe autobusy Scania Citywide LE od nowego roku obsługują połączenia między miastami Ostrava, Havířov i Orlová.


To nie tylko pierwsze takie autobusy w firmie 3ČSAD, ale i pierwsze w Czechach, szwedzkiego producenta marki Scania. Do tej pory producent nie miał szczęścia w segmencie autobusów miejskich w Czechach, dlatego mowa tutaj o wielkim sukcesie marki Scania. Oficjalne przekazania kluczyków, dwóch nowych pojazdów Scania Citywide LE na ręce przedstawicieli przedsiębiorstwa odbyło się w mieście Paskově.

Nowe autobusy to modele 12 metrowe, częściowo niskopodłogowe (LE – „low entry”) z platformą dla inwalidów. Napędzane są 5-cylindrowym silnikiem Scania o mocy 206 kW przy 1 900 obr./min. i 6-stopniową automatyczną skrzynią biegów ZF Ecolife. Każdy pomieści 71 pasażerów w tym 39 na miejscach siedzących. Wyposażony jest w klimatyzację i gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych.

Przedsiębiorstwo 3ČSAD dysponuje 370 autobusami, z czego 150 jest zasilana gazem ziemnym (CNG). Firma kładzie duży nacisk na ekologię stąd taka duża ilość taboru zasilanego CNG. W jej skład wchodzą już autobusy czeskiego producenta marki SOR, i to właśnie z nim bezpośrednio zmierzą się autobusy Scania Citywide LE pod względem ekonomii.

Fot. Scania

One comment

  1. „między Ostrawą, Hawierzowem a Orłową”. Orłowa to wszak nasza mieścina, niestety po wojnie silnie szcztucznie zbohemizowana.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *