Elektryczna powtórka w Sosnowcu

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu ponownie ogłosiło przetarg na dostawę trzech sztuk fabrycznie nowych autobusów miejskich, niskopodłogowych, o napędzie elektrycznym. Pierwsza próba zakupu nowych pojazdów zakończyła się niepowodzeniem, dlatego w stolicy Zagłębia postanowiono spróbować po raz kolejny.


Przypomnijmy, 23 stycznia 2017 roku PKM Sosnowiec unieważnił przetarg na dostawę elektrobusów z powodu znaczącego przekroczenia budżetu zamawiającego. Przy pierwszym podejściu, przewoźnik na zakup trzech elektrobusów planował przeznaczyć 6,961 mln złotych brutto, natomiast wartość najkorzystniejszej oferty wyniosła 8,081 mln złotych brutto. O zamówienie ubiegało się dwóch producentów: Solaris Bus & Coach oraz Ursus.

Wczoraj, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej podjęło drugą próbę zakupu, przy udziale środków z Unii Europejskiej, trzech autobusów napędzanych wyłącznie silnikiem elektrycznym, umieszczonym w podwoziu i współpracującym za pośrednictwem wału napędowego z mostem napędowym lub silnikami elektrycznymi umieszczonymi bezpośrednio w piastach mostu napędowego.

W stosunku do pierwszego podejścia, w specyfikacji zamówienia zaszły istotne zmiany, do których zaliczyć należy przede wszystkim:

  • zwiększenie budżetu zamawiającego do 8,204 mln złotych brutto,
  • krótszą gwarancję na baterię – poprzednio 10 lat, obecnie 6 lat,
  • dłuższy termin dostawy – do ośmiu miesięcy od udzielenia zamówienia.

Kryterium oceny ofert, podobnie jak za pierwszy razem, stanowić będą cena (80%) i ocena techniczno-eksploatacyjna autobusu (20%). Chętnych na dostawę trzech elektrobusów dla przewoźnika z Sosnowca poznamy 14 marca 2017 roku.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *