Ministerstwo podało ważne kwoty

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa poinformowało o najważniejszych zadaniach, którymi są inwestycje drogowe i kolejowe. Kwoty inwestycyjne powalają swoim ogromem, ale powraca stare pytanie. Czy zostały podzielone sprawiedliwie pomiędzy kolej a drogi?


W tym roku MIB chce wydać w przetargach na inwestycje drogowe 22 mld zł, zaś na inwestycje kolejowe 12 mld zł. W dalszym ciągu drogi kołowe są głównym środkiem komunikacji krajowej i międzynarodowej. Głównymi celami w tym sektorze będzie dalsza budowa tras międzynarodowych Via Baltica i Via Carpatia oraz dokończenie autostrady A1 – 80 kilometrowego odcinka Tuszyn-Częstochowa.

Jeśli chodzi o kolej w tym roku ma nastąpić usprawnienie procedur i realizacji Krajowego Programu Kolejowego, dzięki wprowadzonym w ubiegłym roku zmianom ustawowym. Jedną z najwiekszych inwestycji kolejowych, będzie rozpoczęcie prac nad nową linią kolejową Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark/Mszana Dolna. Przygotowane są także projekty rezerwowe.

Czy dla kolei 12 mld zł to dużo? Choć w porównaniu do inwestycji drogowych to niewiele, to na kolej środków z roku na rok przybywa i jest ich bardzo dużo. Oczywistym jest fakt, że zapotrzebowanie kolei na inwestycje jest znacznie większe, ale biorąc pod uwagę ilość przedsiębiorstw specjalizujących się w pracach torowych, złożoności prac i utrudnień w ruchu jakie każda inwestycja za sobą niesie jest to duże wyzwanie przy planowaniu jakichkolwiek remontów.

Zamknięcia torowe, komunikacja zastępcza, objazdy, ruch po jednym torze są sporym utrudnieniem dla przewoźników i pasażerów korzystających z połączeń kolejowych, dlatego nie jest możliwe prowadzenie prac torowych na większej części linii kolejowych. Możemy mieć nadzieję, że zarządca kolejowy będzie w stanie wydać całość lub chociaż większość tej sumy w tym roku.

Przypominamy, że PKP Polskie Linie Kolejowe w samym tylko województwie śląskim planuje wydać 4,4 mld zł. Patrząc na obciążenie linii kolejowych w naszym regionie liczymy, że spółka wyda całość, ograniczając przy tym utrudnienia, dla pasażerów do minimum.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *