Ministerstwo podało ważne kwoty

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa poinformowało o najważniejszych zadaniach, którymi są inwestycje drogowe i kolejowe. Kwoty inwestycyjne powalają swoim ogromem, ale powraca stare pytanie. Czy zostały podzielone sprawiedliwie pomiędzy kolej a drogi?


W tym roku MIB chce wydać w przetargach na inwestycje drogowe 22 mld zł, zaś na inwestycje kolejowe 12 mld zł. W dalszym ciągu drogi kołowe są głównym środkiem komunikacji krajowej i międzynarodowej. Głównymi celami w tym sektorze będzie dalsza budowa tras międzynarodowych Via Baltica i Via Carpatia oraz dokończenie autostrady A1 – 80 kilometrowego odcinka Tuszyn-Częstochowa.

Jeśli chodzi o kolej w tym roku ma nastąpić usprawnienie procedur i realizacji Krajowego Programu Kolejowego, dzięki wprowadzonym w ubiegłym roku zmianom ustawowym. Jedną z najwiekszych inwestycji kolejowych, będzie rozpoczęcie prac nad nową linią kolejową Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark/Mszana Dolna. Przygotowane są także projekty rezerwowe.

Czy dla kolei 12 mld zł to dużo? Choć w porównaniu do inwestycji drogowych to niewiele, to na kolej środków z roku na rok przybywa i jest ich bardzo dużo. Oczywistym jest fakt, że zapotrzebowanie kolei na inwestycje jest znacznie większe, ale biorąc pod uwagę ilość przedsiębiorstw specjalizujących się w pracach torowych, złożoności prac i utrudnień w ruchu jakie każda inwestycja za sobą niesie jest to duże wyzwanie przy planowaniu jakichkolwiek remontów.

Zamknięcia torowe, komunikacja zastępcza, objazdy, ruch po jednym torze są sporym utrudnieniem dla przewoźników i pasażerów korzystających z połączeń kolejowych, dlatego nie jest możliwe prowadzenie prac torowych na większej części linii kolejowych. Możemy mieć nadzieję, że zarządca kolejowy będzie w stanie wydać całość lub chociaż większość tej sumy w tym roku.

Przypominamy, że PKP Polskie Linie Kolejowe w samym tylko województwie śląskim planuje wydać 4,4 mld zł. Patrząc na obciążenie linii kolejowych w naszym regionie liczymy, że spółka wyda całość, ograniczając przy tym utrudnienia, dla pasażerów do minimum.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *