SOK: Kradzieży o połowę mniej

Fot. Straż Ochrony Kolei

Początek każdego roku to okres gdzie otrzymujemy pełno statystyk w podsumowaniach minionego roku. Dzisiaj chcemy zaprezentować Wam podsumowanie działań i interwencji, które przeprowadziła w 2016 roku Służba Ochrony Kolei.


Blisko 50% mniej kradzieży elementów infrastruktury kolejowej, odnotowała Straż Ochrony Kolei w 2016 roku w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Skuteczne działania prewencyjne wspiera nowy sprzęt i coraz lepiej wyszkolona kadra. Od stycznia do końca listopada ujęto ponad 160 złodziei infrastruktury, z czego 1/3 wpadła dzięki kontrolom punktów skupu złomu.

W 2016 roku funkcjonariusze SOK przeprowadzili ponad 14 tysięcy kontroli w punktach skupu złomu. W prawie 40 przypadkach zakończyły się one ujawnieniem mienia kolejowego pochodzącego z kradzieży. W wyniku działań ujęto 12 skupujących oraz 47 zbywających nielegalnie zdobyte elementy infrastruktury kolejowej.

Podczas kontroli punku skupu złomu w Rybniku funkcjonariusze SOK ujawnili ponad tonę różnych elementów m.in. szyn. Mienie kolejowe pochodzące z kradzieży ujawniono także w Katowicach. Strażnicy Ochrony Kolei odzyskali wówczas 250 kg podkładek żebrowych, łubków, śrub, wkrętów oraz 380 kg. elementów słupów trakcyjnych. Wspólnie z policjantami ujęli mężczyzn, którzy usiłowali sprzedać nielegalny towar o wadze prawie 400 kg.

Sprawcy kradzieży elementów infrastruktury kolejowej muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną, która w niektórych sytuacjach sięga nawet 8 lat pozbawienia wolności – powiedział Paweł Boczek z-ca Komendanta Głównego SOK.

Oprócz kontrolowania punktów skupu złomu i regularnych patroli skuteczność w walce ze złodziejami zapewnia nowoczesny sprzęt. W terenie działają mobilne centra monitoringu – samochody wyposażone w kamery na masztach, przenośne i termowizyjne. Od 2015 roku na wyposażeniu funkcjonariuszy znalazły się foto-pułapki – urządzenia powiadamiające ochronę, gdy w obszarze zabezpieczanym pojawi się złodziej. Stale patrole wykorzystują specjalnie szkolone psy służbowe, które sprawdzają się w trudnych warunkach terenowych m.in. na dużych stacjach. Od niedawna lepszą efektywność SOK nocą gwarantują noktowizory.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *