Było bezpiecznie, ale co z ludzką świadomością?

Fot. PKP PLK S.A.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podsumowały zeszłoroczny rok w prowadzonej przez spółkę, kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko”. Liczby przyprawiają o optymizm, ale to nie znaczy, że każdego dnia nie dochodzi do sytuacji w których niewiele brakuje, aby te liczby drastycznie podskoczyły.


Polskie Linie Kolejowe wraz ze Służbą Ochrony Kolei, każdego roku dwoją się i troją, aby na kolei było bezpiecznie. Dzięki prowadzonym działaniom i interwencjom w roku 2016 było lepiej niż w roku poprzedzającym. Przejazdy kolejowe stają się bezpieczniejsze, dzięki ich modernizacji a monitorowanie tras kolejowych zniechęca do korzystania z „dzikich przejść”. Wszystko ładnie pięknie, ale czy świadomość społeczna zwiększyła się? Czy ludzie zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa, które mogą na siebie i innych zsyłać nieodpowiedzialnym zachowaniem?

W żadnym przypadku nie chcemy kwestionować działań prowadzonych przez kampanie społeczną Bezpieczny Przejazd. Chcemy tylko uświadomić Was, że największy wpływ na bezpieczeństwo na kolei zależy właśnie od Ciebie i ode mnie. Niech pierwszy rzuci kamień ten kto nigdy w życiu nie minął sygnalizatora na przejeździe kolejowym, który aktualnie nadawał czerwone światło albo ruszył w momencie gdy sygnalizator dalej świecił czy też nie zatrzymał się przed znakiem STOP na przejeździe. Zdarza się, że sam dróżnik na przejazdach chcąc udobruchać kierowców opóźnia opuszczenie rogatek. To właśnie głównie dorośli łamią przepisy i tym samym dają zły przykład najmłodszej części społeczeństwa. Dlatego apelujemy – Zachowaj BEZPIECZEŃSTWO. Daj DOBRY przykład.

Film promujący Bezpieczny Przejazd z udziałem YouTubera – Cyber Marian
Podsumowanie roku 2016:

W 2016 r. doszło do 201 wypadków i kolizji na przejazdach/przejściach kat. A-E (o 15 więcej niż w 2015 r.), w wyniku których zginęło 49 osób (o 4 osoby mniej niż w 2015 r.), a 39 zostało ciężko rannych (o 1 osobę mniej niż w 2015 r.).

Przerwy/ograniczenia w ruchu pociągów w związku z wypadkami i kolizjami wyniosły w 2016 r. łącznie ponad 16 dni!!!

Liczba wypadków na „dzikich przejściach” w 2016 roku wyniosła 196 (o 31 mniej niż w 2015 r.), zginęło 137 osób (o 28 mniej niż w 2015 r.), 50 zostało ciężko rannych (5 osób więcej niż w 2015 r.).

One comment

  1. W statystyce nie uwzględniono poszkodowań pracowników koleji lub tych którzy byli na miejscu wypadku jako piersi świadkiem albo musieli pomagać przy usuwaniu skutków wypadku.

    Taki wypadek najmocniej psychicznie przeżywa maszynista. Mieć na sumieniu życie człowieka, to pozostaje w pamięci na lata.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *